Bisikletçiler İçin İyileştirici ve Onarıcı Besinler

26/05/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

Kaslarınızıve eklem çatlaklarınızı onarmak, iyileştirmek için semt pazarınızdanuzağa gitmenize gerek yok.

 

 

Bir bisikletçi yaralandığı zaman, doğaltepki, bisikletçi yeniden binmeye başlayıp enerji harcayana kadar kalorialımını azaltmaktır. Fakat iyileşme işlemi de enerjiye ihtiyaç duyar.Bu, bir evi tamir etmek gibidir. Binada oluşan bir çatlak, bazı ekmalzemelerin kullanılarak bu ayrılan noktaların yama yapılmasınıgerektirir. Vücudumuz söz konusu olduğunda işte bu malzemeler deyediklerimizdir.

Proteinler, vitaminler, mineraller veantioksidanlar yaraların iyileşmesine yardımcı olur, baskıya maruzkalmış tendonları rahatlatır ve kemik çatlamalarını daha hızlı birşekilde onarırlar. Bu yüzden, doktorunuzun buz uygulaması ve yukarıkaldırma tedavisine ek olarak hızlı bir nekahat için doğru besinkombinasyonlarını seçin ve bisikletinize bir an önce kavuşun. Şimdibunun için odaklanmanız gereken besinleri görelim.

 

 

CVitamini için Brokoli,Biber, Çilek, Portakal.

AVitamini için Kavun, Yer Elması, Ispanak ve Havuç tüketin.

 

Çünkü A Vitamini, yaralanmaların ardındandaima karşılaşma riski olan enfeksiyonla mücadele etmek için beyaz kanhücrelerinin (akyuvarları) üretimine yardımcı olur. C Vitamininin ciltve doku yaralanmalarını iyileştirmeyi hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Aynızamanda yara dokularını, kan damarlarını ve hatta yeni kemik hücreleriniüreten önemli bir protein olan kolajen oluşumuna yardımcı olarak bağdokusu ve kıkırdakları onarıyor.

 

EtKategorisi

Yağsız Hindi, bonfile, balık ve tavuk tüketin.

 

Çünkü yağsız etler, yeni hücre üretimindeönemli rol oynayan proteine sahiptir. 2008 yılında Amerikan DeneyselBiyoloji Federasyonu’nun yaptığı bir araştırmada, proteinin zarar görmüşdokularda tamir edici bir köprü gibi rol oynadığını belirtiliyor. Çünkü80kg ağırlığındaki erkek veya kadın atletler, azami iyileşme için günlük112gram proteine ihtiyaç duyarlar. Et tüketmek ise bu iyileşme işleminihızlandıran kolay bir yol.

 

MandıraÜrünleri

Yoğurt, süt ve yumurta tüketin.

Çünkü üçü de kaliteli protein kaynaklarıdır. Süt ve yoğurt ayrıcakemikleri ve kasları onaran kalsiyum da içerirler. Sütürünlerinde bulunan D vitamini, kalsiyum emilimini artırıyor, ayrıcazarar görmüş kemik ve kasları iyileştirmeye yardımcı oluyor. 2010yılında Kemik ve Eklem Cerrahisi Dergisinin yayınladığı çalışmada, bubesinlerin alımını yeterli yapmamış hastalarda, alımın artırılmasınındaha çabuk iyileşme sağladığını rapor etmiştir.

TahılGrubu

Katkılı Tahıl tüketin.

 

Çünkü bağışıklık sistemi ve yaralarıiyileştirme konularında kanıtlanmış özelliklere sahiptir. Kırmızı etinyanısıra katkılı tahıllar da iyi besin kaynaklarıdır. Bazıları günlükihtiyacınızın tamamını karşılar. Çinko zarar görmüş dokuyu kendi başınaonaramaz ancak bunu yapan besinleri destekler. Fakat fazlaalınmamalıdır. Aksi taktirde HDL (iyi) kolesterolü düşürür ve bağışıklıksistemini baskılar. Tahıllar, tam tahıllılarda olduğu gibi yeterli çinkooranına sahiptir. Bu da vücudunuzun iyileşmesi esnasında kaybedilenenerjiyi yerine koyar ve enerji için proteinlerin kullanılmasınıengeller. Yeterli karbonhidrat tüketmek, vücudunuzun onarım için mevcutolan tüm proteini kullanmasını sağlar.

 

DenizMahsülleri

       

 

Alabalık, ton ve somon balığı tüketin.

Çünkü bol proteinin yanı sırabalık, tendinit, kemik çatlakları ve burkulmuş bağ dokularınıniyileşmesini yavaşlatan iltihaplanmayı gideren omega 3 yağ asitleriiçerir.

 

İspanyolUsulü Tavuklu Safranlı Pilav

 

4 adetderisiz, kemiksiz tavuk göğsü*

1 çorbakaşığı çiçek yağı, ikiye bölünmüş

 

Yarım limon suyu

1 çorba kaşığı ekstra sızma zeytin yağı

1 çay kaşığı toz kimyon

1 çay kaşığı toz kırmızı biber

1 büyük kırmızı soğan, dilimlenmiş

3 adet havuç, yarım ay şeklinde dilimlenmiş

1 büyük kırmızı dolmalık biber, küçük küpler halindekesilmiş

3 diş kıyılmış sarmısak

2 bardak yıkanmış jasmine pirinç

1 adet dilimlenmiş domates, kendi suyuyla beraber*

3 bardak tavuk veya sebze suyu

2 defne yaprağı

1/2 çay kaşığı ufalanmış safran

1/4 bardak çekirdekleri çıkarılmış yeşil zeytin

1 bardak taze (veya dondurulmuş) bezelye*

Tat vermek için tuz ve toz biber

Süsleme için kıyılmış maydanoz

 

*Mümkünse organik olanını kullanın.

Hazırlanışı

Fırını önceden 175 dereceye getirerek ısıtın. Tavuğa tuz ve toz biberekin. Yüksek ateşte çelik tava ile yarım çorba kaşığı çiçek yağınıısıtın. Tavuğun her iki tarafını da kızartın (her bir tarafı için 4dakika), ardından üstünü örtmeden tavada 25dk boyunca fırında pişirin.Fırından çıkarın, limon suyunu ve zeytinyağını üzerinde gezdirin. Üstünüörtmeden bir kenara bırakın. 10 dakika sonra tavuğu şeritler halindedilimlere ayırın.

Bir tencereye kimyon, kırmızı biber ve kalan çiçek yağını koyun.Soğanı, havuçları ve dolmalık biberleri 5 dakika boyunca hafifçeesmerleştirin. Sarmısak ve pirinci ekleyin ve 1 dakika boyuncakarıştırın. Domatesi, tavuk veya sebze suyunu, defne yaprağını vesafranı ekleyin. Kaynatın ve tat katmak için tuz ekleyin. Karıştırın,kapağını kapatın ve ateşi kısın. 15-20 dakika boyunca kısık ateştepişirin, veya pilav pişene kadar pişirin.Ateşten alın, dilimlenmiş tavuğu, yeşil zeytini ve bezelyeyikarıştırın. Üstünü kapatın ve 10 dakika kendi halinde bekletin.Maydanozla süsleyerek tabaklara bölün. 4 porsiyona bölün. Her birporsiyon : 535 kalori, 12.8 gram yağ, 61.3 gram protein, 42.2 gramkarbonhidrat.Afiyet Olsun.Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın