Bisikletçi Beslenmesine Giriş Bölüm III

08/08/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

 

İnsanoğlu yeryüzünde ortaya çıkışından bu yana yaşamak için yemek yiyiyor. İnsanlar, bisikletin icadından bu yana bisiklete biniyor ve en faydalı, en keyifli aktivite ve spor olan bisiklete bindikçe metabolik hızımız artıyor. Metabolik hızın artması demek, daha çabuk acıkmak demektir. Önemli olan ise acıktığınızda ne yediğinizdir. Bu olay, sportif bisikletçilikte daha da önem kazanıyor. Serinin  1.bölümünde diyetinizde yağ kullanmanın önemini ve tabiki kaliteli yağların kullanılmasını en basit ifadelerle vurgulamıştık.

 

İkinci bölümde diyetinizde bileşik karbonhidratların tercih edilmesi gerektiğini öğrendik. Bu yazı dizisinin 3.bölümünde muhtemelen zaten bildiğiniz (beslenmeyle ilgilenenleri kastediyorum) bir bölümü işleyeceğiz ve ardından buna eklemeler yaparak konuyu genişleteceğiz.

 

Birçok sporcuya diyetlerindeki en önemli şeyin ne olduğunu sorduğunuzda size kuvvetle muhtemel bu şeyin protein olduğunu söyleyeceklerdir. Hangi branşta olursa olsun sporculara işlenen bilgi her zaman yüksek protein almaları olmuştur. Sporcular, piyasada da, internette de protein içeren ürünlerle çevrelenmiştir. Proteini, enerji barlarından, sporcu içeceklerinden (Türkiye’de az da olsa artık bulunuyor) ve protein tozlarından ediniriz. Kas kazanımı yoluyla ilgili olarak bize sürekli söylenen, mümkün oldukça fazla protein tüketmemizdir. Yazıyı okudukça bunun ne kadar abartılmış bir bilgi olduğunu öğreneceksiniz.


Protein, kasların, kemiğin, hormonların, enzimlerin bir parçasıdır ve vücudumuzun % 45’ini oluşturur. Herkesin diyetinde inanılmaz derecede önemli olduğuna şüphe yoktur, fakat ihtiyacımız olan protein, çoğu insanın sandığından çok azdır.

 

Günlük ne kadar protein almanız gerektiğini bulmak baya kolaydır. Elbette önerilen protein alımı kişiden kişiye değişir. Yapmanız gereken tek şey, mevcut kilonuzla aşağıda kendinizi en iyi tarif edene karşılık gelen rakamı çarpmanızdır;

Sedanter Yetişkin (0.4)    
Aktif Yetişkin  (0.4 – 0.6)
   
   
X  lbs cinsinden ağırlığınız
Antrenman Yapan Sporcu (0.6 – 0.9)
   
Kas Hacmi İsteyen Yetişkin (0.6 – 0.9)
   

 

Şüphesiz bahsettiklerim, bol ve çeşitli beslenenler için daha geçerli. Tek tip, az ve kötü beslenen sporcuların, diyetlerini baştan aşağı düzenlemelerinde fayda var. Genel olarak da ülkemizdeki bisikletçilerin çoğunda en çok önemsenen konu antrenman iken, ardından gelen beslenme ise sadece haplarla ve yanlış öğünlerle geçiştirilmekte.

 

Arnold gibi tanıdık bir yüzünüz olsa bile büyük kaslı, iri cüsseniz ve bisiklet iyi bir ikili oluşturmuyor 

 

Et, süt ve süt ürünleri, yumurta, baklagiller, balıktan yana zengin beslenenler için gıda takviyeleri ve enerji barları tüketimi tamamen boşunadır. Mevcut diyetinizde büyük değişiklik yapmaksızın günlük gereksinimlerinizi karşılayacak yeterlilikte proteini kolaylıkla alabilirsiniz.

 

Gıda takviyeleri aynı zamanda demir, çinko, B vitaminleri ve kalsiyum gibi etler ve tahıllarda bulunan önemli besin öğeleri açısından fakirdir.

 

Büyük bir hamburger yediğinizde 30 grama yakın protein kazanırsınız ancak Bisikletçi Beslenmesi 101’in birinci ve ikinci bölümlerini de aklınızda tutmak zorundasınızdır.

 

Önemli bir bilgi daha; Fazla protein vücutta anında yağa dönüştürülür. Gördüğünüz gibi vücudunuz çok akıllı ve mantıklı çalışan bir organizmadır. Gereğinden fazla yakıt her zaman depolanır. 

 

Fazla protein aldığınızda vücudunuz bu fazla proteini yağ olarak depoladığından zamanla kilonuz artar ve bisiklet üzerinde de nahoş bir görüntü oluşur

 

 

Sağlıklı protein kaynakları, çoğu balığı (özellikle somon), barbunya, fıstık ve badem, süt, soya sütü ve yumurtayı kapsar.

 

Vurgulamakta fayda var; Çok fazla proteine odaklanmayın. Sağlıklı bir diyetin 3 önemli parçası olduğunu hatırlayın, çünkü enerji üretiminde, kas oluşumunda ve sakatlanmaları önlemeye yardımcı olmada hepsi de önemli rol oynar.

 

Buraya kadar bisikletçi diyetinin en önemli 3 bölümüne değindik, 4. bölümde ise bunların hepsini sizin için biraraya getirerek enerji ve dayanıklılığınızı geliştirmeye yardımcı olması için bir öğün planı oluşturacağız. Beslenmenin, spor kadar önemli olduğunu unutmayın. Gelecek bölümde görüşmek üzere.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın