Bisikletçi Beslenmesi Bölüm II

03/08/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

BisikletçiBeslenmesi 101’in ilk bölümünde beslenmenizde yağıkullanmanın öneminden bahsetmiştik. İkinci bölümde bisikletçi diyetindekimuhtemelen en önemli olan konuya değineceğim.

Eğer 90’lı yılları, bizleri fazla kilolu hale getiren yağların düşmanolduğuna inandırarak beynimizi yıkadığı konusunda suçlarsak, o zamankesinlikle 21. yüzyılın da başlangıcı, düşük karbonhidrat diyeti konusundasuçlu olarak addedilebilir.

Düşük yağ diyetindeki büyük başarı adımları ilerlerken, büyük yiyecekfirmaları, Amerikalılar başta olmak üzere birçok ülke vatandaşına düşükkarbonhidrat diyetini alıştırmaya yardımcı olmaları için dünyanın en iyipazarlama dehalarını getirmiştir. TV’ler, dergiler ve diğer bütün kaynaklararacılığıyla karbonhidratların sağlığımız için ne kadar zararlı olduğudefalarca anlatıldı.

Denemesi bedava: Google görsellere “low carb” yazın ve ardından karşınızdabunun gibi onlarca düşük karbonhidrat piramidi göreceksiniz.

 

Bu kadar proteine ihtiyacımız bulunmuyor 

 

Düşük karbonhidrat diyetiyle ilgili tek problem, karbonhidratların sağlıklıbir diyette önemli bir rolü olduğu gerçeğidir. Beynimizin ve bütün merkezisinir sisteminin yakıtı olan glikozu sağlar. Birçok karbonhidratlı yiyecek,gastrointestinal sisteminizi sağlıklı tutan lifi sağlar ve kalphastalıklarıyla kanseri önlemede karbonhidratlar büyük rol oynar. Özelliklebir bisikletçi olarak karbonhidratlar günlük kalorilerinizin yarısınıoluşturmalıdır.

İki tür karbonhidrat vardır, basit ve bileşik. Basit karbonhidratlar, beyazekmek, tatlı, makarna ve şekerler gibi ürünlerde bulunur. Basit şekerler,uzun bir sürüşün öncesi, esnası ve sonrasında anlık olarak faydalı olabilirfakat bu başka bir makalenin konusudur.

İstemeniz gereken ve ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratlar, bileşik olanlardır.Bileşik karbonhidratlar tam buğday ekmekleri ve makarna, çerez, meyve vesebzeler, esmer pirinç ve yulaf ezmesinde bulunur.

Contador’u örnek alabilirsiniz: Protein bar yerine muz yiyiyor 

USA Today’de çıkan antrenman sonrası beslenme konulu makalede, 20 yıllıkaraştırmada, sert bir antrenman sonrasında karbonhidrat tüketiminin, yıkımauğramış kasları yeniden yapılandırdığı ve vücudu bir sonraki antrenmanahazırladığı görülmüştür.Egzersiz sonrası yanlış beslenme veya daha kötüsüantrenman sonrası öğününü atlamak vücudunuza zarar verebilir.

Fiziksel aktivitede ana enerji kaynağı olan karbonhidratlar, kashücrelerinde glikojen olarak depolanır. Egzersiz esnasında glikojenrezervleri biter ve vücudu canlandırmak için karbonhidrat alımı gereklidir.Antrenman sonrası öğününü göz ardı etmek veya bu öğünü yapmamak, bir sonrakiçalışma esnasında kas yıkımına ve kendinizi daha yorgun hissetmenize sebepolur.

Her zaman söylediğim gibi, vücudunuzu bir otomobil gibi düşünün. Boş birdepoyla arabanızı daha uzağa götürmeyi bekleyemezsiniz ve boş bir mideyleuzun mesafe koşmayı beklememelisiniz. Antrenmanınızdan sonra benzin deponuzudoldurmaya yardımcı olmak için 30 dakika içinde bileşik karbonhidrat dolubir öğün yemeniz tavsiye edilir.

Bisikletçi diyeti için önemli olan diğer bir bileşenle ilgili konuşacağımızBisikletçi Beslenmesinin 3. bölümünü bekleyin!

 

Hazırlayan: FatihBuzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın