Bisikletçi Beslenmesi Bölüm I

29/07/2011  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

Modern üniversitelerde okuyanlar 101 ders kodunu bilirler. Her dersinyanında 3 haneli bir kod vardır ve o kod, aynı otel oda numaraları gibi,dersin temel mi, orta mı, ileri seviye mi, ya da diğer deyişle birinci miyoksa ikinci sınıf için mi olduğunu belirtir. 101 de bütün dersler içinbaşlangıç seviyesidir. (Math 101 – Matematik 101 gibi)  Bu yazı dizimdebisikletçi beslenmesini bölümlere ve seviyelere ayırarak en temelindenitibaren sizlere bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.

Cyclingtr okuyucuları, budeğerli bilgilerin çıktılarını alıp veya sayfaları, sık kullanılanlarınakaydedip her fırsatta öğrendikleri bilgilerini taze tutabilirler.

 

BisikletçiBeslenmesi 101

İster bisikletle alakalı bir sitede olsun, ister grupça sürüş yapanbisikletçiler olsun, bir şey beni hep şaşırtmıştır. Günde ortalama 50-80 kmbinen güzel bisikletlere sahip düzinelerce bisikletçi varken, bunların çokçok azı temel beslenme bilgisine sahiptir.

 

 

Uzun bir sürüş öncesinde, esnasında veya sonrasında ne yiyilip içileceğihakkında konuşmuyorum. Dinlenme günlerinizde veya sürüşlerinizden saatlerönce ve sonraki öğünlerde ne yiyip içeceğinizden bahsediyorum.

Bisikletçilik konusunda ciddiyseniz, o zaman vücudunuza neler koyacağınızhakkında da ciddi ve bilinçli olmalısınız. Eğer antrenman programınızdaki enüst seviyeye ulaşmışsanız, bisikletinizde neyi değiştirebileceğinizidüşünmeyi bırakın ve beslenmenizde neyi değiştirebileceğinize bakın. Doğrudiyetle bisikletçiliğinizde ne kadar büyük etki sağlayacağınızaşaşıracaksınız.

Bu bisikletçi gibi bütün yiyeceklerinizi bisiklette taşımanız gerekmiyor,tabi bu işin şakası. 

Bu yazım, beslenmede sadece başlangıcı kapsar, fakat öğünlerinizi planlamadave besin değerleri etiketlerini okurken nelere bakmanız gerektiğinianlatacağım temel bilgilerdir. Her bir yazımda, vücudunuzun ihtiyaç duyduğubir başka bölüme değineceğim ve nihayetinde bisikletteki enerji vedayanıklılığınızı geliştirmeye yardımcı olacak kaliteli öğün planını biraraya getireceğiz.

Doğru beslenmenin ilk bileşeni yağdır. Vücudunuz yağa ihtiyaç duyar. Basınve dev yiyecek üreticilerinin büyük pazarlama kampanyaları yüzünden,yağların şeytan oldukları ve bize kilo aldırdıkları düşündürülerek beynimizyıkanmış durumdadır. Bu neredeyse tamamen yanlıştır. Çünkü bazı yağlargerçekten kötüyken, birçoğu aslında sizin için sağlıklıdır. Bunlar birkenara, yağ kaybetmek içinyağa ihtiyacınız vardır. Vücudunuz yeterli yağ almıyorsa agresifleşir vebir tür yedekleme olarak yağ depolamaya başlar.

Gelecekte çocuklarınızın da obez olmaması için şimdiden yanlışbeslenmeden kurtulmalısınız

Kaçınmanız gereken yağlar, doymuş yağlardır, hatta daha da kötü olantrans yağlardır. Doymuş yağlar kolesterolünüzü yükseltir ve kalphastalıkları olasılığını artırır. Doymuş yağlar genellikle, yağlı etler vesüt ürünleri gibi hayvani ürünlerde bulunur.

Trans yağlar, bitkisel yağlar hidrojene olduğunda veya margarin,kızartma yağları, çoğu işlenmiş yağ gibi katı yağlara dönüştüğünde meydanagelir. Trans yağ asitleri sağlık üzerinde iki olumsuz etkiye sahiptir. Kankolesterol seviyelerini (LDL) yükseltir ve kandaki koruyucu HDL’yi düşürür.Küçük miktarlar bile kalp krizi oranını gözle görülür biçimde artırır.

Rakamlarla acı gerçekler

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yağlar, çoklu ve tekli doymamış yağlardır.

Doymamış yağlar, kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskiniazaltır. En iyi doymamış yağ kaynakları, kuruyemişler, işlenmemişfıstık/fındık yağları, tohumlar, zeytin ve avokadodur.

 Kaliteli yağlar içeren özel bir besin olan Avokado

Bisikletçi beslenmesi 101’in 2. bölümünde günlük beslenmenizin başka birbileşenine değineceğim. Bu makale dizisinin sonunda daha iyi bir bisikletçi(özellikle yol bisikletçisi) olmak için vücudunuzun neye ihtiyaç duyduğunadair hiçbir şüpheniz kalmayacaktır.

 

Hazırlayan: FatihBuzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın