Alkol İle İlgili Kafanıza Takılan Sorular

27/08/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

Alkol konusu sporcuların kafasına en çok takılan konulardandır. Bu konudaki doğruları aktarmak ve yanlış bilgilerdiklerimizi düzeltmek istedim.

Alkol Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Sınır Nedir ?

Araştırmalar aşıraya kaçmadan alkol(özellikle kırmızı şarap) almanın sağlığınıza çeşitli katkıları olduğunu gösteriyor. Örneğin; kırmızı şarap kalp sağlığına iyi geliyor ve içerisinde antioksidan bulunduruyor. Uzmanlara göre iki günde bir içki kararında bir seçim oluyor. Ancak metabolizmanızın alkole olan tahammülünüde göz önünde bulundurarak, ona göre alkol tüketmelisiniz.


ALkol Kilo Aldırır mı ?

Alkolün kalorisi yüksektir(saf alkolde gram başına 7 kalori). Vücudundaki yağ oranını düşürmek isteyen bir sporcunun istenilen sonucu elde etmesinin en kolay yolu alkolü kesmesidir. Ancak yukardada belirttiğim gibi sınırınızı bilerek tükettiğiniz alkolün size zararından çok yararı vardır.

Alkol Almak İçin En Uygun Zaman Nedir ?

Günün sonunda sevdiğiniz bir kokteyli yudumlamak sizi hem stresten uzaklaştırır hemde hayat-antrenman dengenizi sağlamanıza yardımcı olur. Üst düzey bir çok sporcuya göre günün sonunda sınırlı ölçüde alnın alkolün sporcuları huysuz ve alıngan biri olmaktan kurtarıyor.

 


Yarış Sonrası Bira İçmek Doğru mudur ?

Kesinlikle toparlanmaya yardım eder. Bunun yanında öncelikli hedef  kaybettiğimiz glikojeni yerine koymaktır, bira bu konuda çök kötü sayılmaz. Ancak alkolün idrar söktürücü etkisi nedeniyle dehidrasyonada sebep olabilir. Ancak çok sıvı alınarak bu durum engellenebilir. Özellikle, light bira içtiğinizde normalden çok daha fazla sıvı tüketirsiniz.

Bira karbonhidrat içeriğinden dolayı glikojen toparlanmanızada yardımcı oluyor. Biranın dezavantajı kasların onarımına yardımcı olan proteinden yoksun olmasıdır.
Yarış sonunda yaptığınız esnetme, iyi yemek ve masajın yanında içilen bir birada toparlanmanı hızlandırır.

 

Yarıştan Bir Gece Önce Alkol Almak Uygun mudur ?

Yarıştan bir gece önce alınan alkol rahatlamanızı ve rahat uyumanızı sağlar. Profesyonel bir çok sporcuya göre yarış önce içilen bir kadeh şarap o gece daha çabuk uyuyup daha fazla dinlenmenize yardımcı oluyor. Sporcular gün içinde çok sert antrenmanlar yapıyorlar ve çok yoruluyorlar, bu yorgunluğu atmak ve biraz olsun rahatlamak için sınırlı miktarda alkol almanın çok da kötü birşey olmadığı sonucuna varmış olduk.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın