A’dan Z’ye Muz Hakkında Herşey

03/01/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

A’dan Z’ye Muz

 

 

 

 

Eskiden ülkemizde lüks tüketim gıdası olarak görülen muz, artık diğer meyvelerin de fiyatının yükselmesi ve bilinçli tüketici oranındaki artışla daha fazla tercih edilir bir meyve haline gelmeye başladı.

Peki neden muz? İşte bu yazımda sizlere muzun, neden her bireyin, özellikle her sporcunun evinden eksik olmaması gereken bir gıda olduğunun cevaplarını paylaşacağım.

Besin değerleri

Türü ne olursa olsun, bir besini diğerlerinden değerli kılan en önemli etken, sahip olduğu besin değerleridir. Bu da vücudumuza ne kadar faydalı olup olmayacağını belirler.
100 gram muzda kalori 96, su 69, protein 0,8, yağ 0,1 oranında bulunmakta, bunların yansıra kalsiyum, fosfor, potasyum, a vitamini, b vitamini, c vitamini bulunmaktadır.
Yine 100 gram muzda bulunan 370 mg potasyum sayesinde vücudumuzda yüksek tansiyon varsa bunu düşürür, kolestrolü de düşürerek kalbimize iyi gelir.

 

Faydaları

1 – Muz, ideal bir enerji artırıcıdır. Birçok besinin aksine muzun, enerji artırma hızı (diğer deyişle biyoyararlanımı) ideal hızda olduğundan insülin seviyelerinizde fırlama olmaksızın size kaliteli enerji sağlamaya yararlıdır.

2 – Muz, triptofan proteini içerir. Bu da vücutta serotonine dönüştürülür. Serotonin, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan, moralinizi artıran bir hormondur.

3 – Demir açısından zengin olduğundan anemi vakalarına yardımcı olur. Anemi hastalığımız olmasa bile demire hepimiz ihtiyaç duyduğumuz için muzu mutlaka sık sık tüketmemiz gerekiyor.

Genel olarak yararlarını sayacak olursak;
Muz özellikle mideye çok faydalıdır.
Mideyi güçlendirir ve koruyucu etkilerinden dolayı, ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir.
Kabızlığı giderir.
Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında da yararlıdır.
Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
Rahatlatıcı etkileri ile stresi azaltır ve tansiyonu düşürür.
Adet sancılarını azaltır.
Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir.
Enerji verir. Hastaların iyileşmesini hızlandırır.
Kemik gelişimini destekler. Krampları engeller.
Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Fazla olgun muz yerine sapı yeşil olan muz, sağlığınız için daha faydalıdır.

 

Üstte muzun olgunlaşma evresini görüyorsunuz

 

Kimler tüketmeli

Büyükmekte olan çocuklar, gençler, yetişkinler, sağlık problemi olmayan yaşlılar, sporcular, iyileşme döneminde olanlar muzu rahatlıkla tüketebilir.

 

47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Alanya Etabı Şampiyonu Andre Greipel’e Podyumda Muz Verilirken

 

Kimler tüketmemeli

Genel olarak bu kadar çok faydası olan ve zararsız olan muz, yüksek şeker içerdiğinden dolayı, kan şekeri problemi ve kalp rahatsızlığı olan, bu konularda tedavi görenler için dikkatli ve asgari oranda tüketilmelidir.

Günde ne kadar tüketilmeli

Çoğu kişi ve durum için günde 1 muz yeterliyken, ileri düzey sporcular yoğun antrenman günlerinde günde 3-4 muza kadar tüketebilirler.

Özellikle antremandan 30 dk – 45 dk önce bir tane muz vücudunuza hem enerji verecek, hem de ihtiyacınız olan vitamini sağlayacaktır. Aynı şekilde antremandan sonra da 1 tane elma ve 1 tane muz yiyebilirsiniz, bu da antrenman sonrası vücudumuzun yorgunluğunu alır, kalp ve kas sisteminize faydası olur.

 

Afrika ve Asya ülkelerinde çoğunlukla muzun ham hali satılıp tüketilmekte

 

 

Tayland’da muz kızartılarak tüketiliyor. Bu şekilde tüketilen yarım muzda 131 kalori, 5.2 gram yağ, 1 gram protein bulunuyor ki bu değerler de kızarmış muzun kalorisinin büyük kısmının yağdan geldiğini gösteriyor.

 

 

Uzakdoğu’da muz, yaygın şekilde tüketiliyor. Bisiklet ise etkin ve yaygın bir ulaşım aracı. Bizde muz, en az tüketilen meyveler arasında ve bisiklet de en az kullanılan araç.

 

Şimdi biraz sayısal verilerle 100 gram muzda bulunan bütün besin değerlerini inceleyelim;

 

Muzun vitamin değerleri

 

Muzun mineral değerleri

 

Kalp sağlığımız için neden bu kadar değerli olduğunu gösteren Yağ Asidi bilgileri

 

Sporcular için yine önemli bir bölüm olan Protein detayı listesi. Birçok aminoasidi birarada sunan bu önemli besinin değerini artık daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Diğer besinlerle etkileşimi

Mideniz boşken muzu tek başına tüketmemeye çalışın. Bunun yerine muzu bir miktar proteinle beraber alın ki, vücudunuzun muzun içindeki şekere vereceği insülin tepkisini normale çevirsin.

 


Dışarıdan hoş görünse de, krem şantili muzlu kup gibi tatlılar, muzun sağlıklı tarafını yok edip kilo kontrolünü zorlaştırırken, kalbe yorgunluk katıyor.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın