Avusturalya, Atletlerine Anti Doping Sözleşmesi İmzalatıyor

02/11/2012  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

 

Avusturalya’nın Olimpiyat şefi, bugün bisiklette yaşanan doping skandalları doğrultusunda bir öneriyi hayata geçiriyor. Avusturalyalı sporculardan, doping kullanmadıklarına dair sözleşme imzalamaları istenecek. Avusturalya Olimpiyat Komitesi Başkanı John Coates; ” İmzalamayan sporcular Olimpiyat oyunlarına gidemeyecekler ve kadroya seçilmeyecekler.” dedi ve ekledi. “Neyi istemiyorum biliyormusunuz? Bisiklette olduğu gibi Avusturalya Olimpiyat Komitesinin yüzünde bir yumurta istemiyorum.”

 

Amerika Birleşik Devletleri Anti Doping Ajansı USADA’nın raporunda, Lance Armstrong’un ve arkadaşlarının sebep olduğu, tarihin en kapsamlı en sofistike doping dosyası ile bisiklet büyük bir sarsıntı geçirmiştir. Lance Armstrong, ömür boyu uzaklaştırma cezası alıp, 7 Fransa Bisiklet Turu galibiyeti silinmişti. John Coates; Avusturalya Olimpiyat komitesi olarak, bisiklette yaşanan bu kaderin yaşanmasına izin vermeyeceğini belirtti. Bunun için; tüm sporcular, antrenörler ve takımlar, ilk olarak SKY takımının uyguladığı, geçmişlerinde doping olmadığını beyan eden sözleşmeyi imzalamak durumundalar.

 

 

John Coates, ” Uluslararsı Bisiklet Birliği (UCI)’ne olduğu gibi, Avusturalya Olimpiyat Komitesi adının zarar görmesine kesinlikle izin veremeyiz. Mümkün olan en akılcı yol, Olimpiyat takımında olan herkesden, doping geçmişlerinin olmadığına dair sözleşme almak.” dedi. Coates, bu önerisini bu ay Melbourne’de yapılacak Avusturalya Olimpiyat Komitesinde gündeme getirecek. Kabul edilme olasılığı yüksek olan öneriden 2014 Sochi, Russia Kış Olimpiyatlarına ve Brezilya Yaz Olimpiyatlarına katılmayı hedefleyen sporcuları etkileyecek.

 

Avusturalya Bisiklet yetkililerinden Matt White ve Stephen Hodge’un geçmişlerinde doping kullanmış olmalarından dolayı istifa etmeleri haberi şimdiden tüm Avusturalya’ya yayılmış durumda. Avusturalya adına yaşanan bu gelişmeler, ülke kararı ile temiz kalma yolunda alternatif çözümlerin gerekliliğine önem vermelerini sağladı. Coates, Avusturalya Anti-Doping Kurumunu, Doming ilaçları kullanımını araştırmak ve soruşturmalar hakkında bilgi almak için Canberra’ya davet etti.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın