Trainer’lar Karbon Bisikletlere Zarar Verir Mi?

07/07/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Havalar soğuduğu kadar ısındığı zamanlarda da önemi ortaya çıkan trainer ve rollerların sahipleri bu faydalı ekipmanların değerini iyi bilirler. Klimalı salonunuzda, dev ekran televizyonunuz karşısında Fransa Turu’nu veya önceden indirdiğiniz yüksek tanımlı bisiklet videolarını izleyip coşarken bir yandan da dilediğiniz bisiklet antrenmanınızı güven içinde yapma imkanı sunarlar.

Genellikle trainer üzerinde bisiklet kullanmak hayli güvenli olsa da bisikletinize ve parçalarına trainer yüzünden zarar verme ihtimalleri de olabilir.

 

 

 

 

 

 

Direnç Temelli Trainer’lar

 

Direnç temelli trainerlar çeşitli direnç türünü barındırırlar. Bazısı hava direnci kullanırken, bazısı sıvı veya manyetik direnç, hatta bazen de her iki direnci de beraber kullanan modeller bulunabilir.

Dirençle çalışan trainerlar, bisikletinize iki noktadan temas eder; arka lastik ve arka göbek. Göbekteki bağlantı, bisikleti sabitler. Lastik ise, trainer’ın pedal çevirmenizi ne kadar kolay ya da zora ayarlamanıza olanak tanıyan direnç makarasına temas eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

Roller’lar

Roller’lar da bir başka iç mekan antrenman aracıdır. Dirençli türlerini de görebilirsiniz fakat genellikle bu standart bir ekipman değildir. Daha geleneksel direnç ayarlı trainerların aksine rollerlar, arka göbeğe temas etmezler. Bunun yerine ön ve arka lastikle sürekli temas halindedirler. Rollerlar, bisikletlerin koşu bandı çeşidi gibi düşünülebilir. Bisikletinizi üzerinde sabit tutacak hiçbir aksam yoktur. Dengenizi sağlayarak üzerinde kalabilirsiniz. Bu da daha gerçekçi sürüş koşulu sunar. Rollerlara alışması daha zordur ancak iç mekan için daha gerçekçi bir antrenman tecrübesi sunarlar.

Muhtemel Zararlar

Direnç ayarlı trainerlarda arka göbeğe bağlantı noktasının fazla sıkıştırılmaması önemlidir. Göbeği trainer’a sabitledikten sonra tekerleğinizi döndürerek bağlantıyı deneyin.Arka tekeriniz serbestçe dönebilmelidir. Eğer rahatça dönmüyorsa, göbeği trainera fazla sıkarak sabitleyip göbek bilyalarını sıkıştırmışsınız demektir. Bu da eğer bu şekilde binerseniz gözle görülür bir zarara sebep olacağı anlamına gelir. Bir başka zarar da, özellikle direnç ayarlı trainerlarda fazla aşınmış bir arka lastikle trainerınıza ve bisikletinize zarar verebilirsiniz. Son olarak eğer iç mekandaki bisiklet antrenmanlarınızda fazla terliyorsanız, teriniz bisikletinizin donanımı üzerine damlayarak terinizin içindeki tuz yüzünden paslanmasına sebep olabilir.

Dikkate Alın

İç mekan trainerı kullanırken bisikletinizde meydana gelebilecek hasar ve yıpranmayı azaltmak için birkaç tedbir alın. Arka tekeriniz için trainer lastiği edinin. O pahalı, değerli lastiklerinizi trainer’da erkenden aşındırmayı istemezsiniz. Zaten trainer üzerinde lastiğinizin yüzey yapısı ya da hafifliğinin bir önemi yoktur. Antrenmanda terleyenler için üst borunuzun üzerine bir havlu koyun ve her antrenmanınızdan sonra bisikletinizi silerek temizleyin.

 
Hazırlayan : Fatih Buzgan
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın