Tatilde İdeal Bisiklet Antrenmanı İpuçları

22/07/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

 

Tatile gittiğinizde fitness seviyenizi korumak zor, hatta imkansız olabilir. Herşeyin ardından rahatlayıp, aileniz ve dostlarınızla eğleneceğiniz bir dönemdir. Bu durumda bisiklet antrenmanı programınız geri planda kalacaktır.

 

Fakat sahilde tatilin keyfini çıkarmak, antrenman rejiminizi unutmanız anlamına gelmek zorunda değildir. Hala fitness seviyenizi koruyabilirsiniz. Önemli olan başarmanız için zamanınızı ne kadar yaratıcı kullanmanız olacaktır. Sevdiklerinizi görmekten ödün vermeden buna zaman bulmak zor fakat eğlenceli olabilir. Bunun için aşağıdaki programı uygulayarak aylarca döktüğünüz terler sonucu eriştiğiniz kondüsyon seviyenizi geriletmeden tatilinize devam edebilirsiniz.

 

 

Şimdi tatilinizde antrenman yaparken başarılı olabilmeniz için izlemeniz gereken 6 seçeneği paylaşayım;


1) Antrenman gün sayınızı azaltın

 

Sanılanın aksine, bazen antrenman sıklığınızı azaltmak lehinize olabilir. Haftalık toplam antrenman süreniz azaldıkça kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. İdeal antrenman günü sayısı üçtür çünkü böylece her sert antrenmanınızdaki zorlanmaların üstesinden gelebilirsiniz.

 

2) Antrenmanlarınızı kısaltın

 

Daha kısa sürüşler yaparsanız, odaklanmanız, konsantre olmanız daha kolaylaşır. Böylece düzenli olarak antrenmanlarınızdan daha fazla kalite elde edip, daha az gereksiz km (junk mile) yapmış olursunuz.

 

 

3) İntervaller yapın

 

Azaltılmış antrenman hacminde başarılı olmanın gerçek sırrı yüksek verimlilikte interval antrenmanı yapmaktan geçer. İntervaller yaparak VO2 maks’ınıza yakın bir yoğunlukta yeterli kondüsyonu elde etmiş olursunuz. Bu da azalttığınız antrenman hacminizi başarıyla telafi edecektir.

 

4) Proaktif olun

 

Tatildeyken normalde uyguladığınız antrenman programını takip edemezsiniz. Kendi bisikletinizle veya her zamanki antrenman rotalarınızda antrenman yapamazsınız. Bunun yerine yapabilecekleriniz üzerine odaklanın. Tatilde bisiklete binmek, yeni yerler keşfetmek için de mükemmel bir yol olabilir: kondüsyon seviyenizi korurken aynı zamanda yeni yerler görmenin keyfini çıkarın.

 

 

5) 80’e 20 prensibini kullanın

 

Performansınızı geliştirecek şeylere odaklanıp zamanınızdan çalan işleri sonraya bırakın. Böylece temel olarak yüksek kaliteye sahip antrenmanlarınıza odaklanıp ve bir süre için bisikletinizin parçalarını terfi etmeniz ya da bisikletinizi temizlemeniz veya bacaklarınızı traş etmenizi unutmuş olursunuz. % 80 antrenmanlarınız, % 20 ise diğer kalan işleriniz zamanınızı alsın.

 

6) Ve tabiki tatilde olduğunuzu unutmayın

 

Her ne olursa olsun, tatilde olduğunuzu, yoğun bir antrenman döneminden çıktığınızı unutmayın. Böylece tatilinizden de azami keyif almış ve yeterince dinlenmiş olacaksınız.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın