ROLLER MI? TRAINER MI?

22/03/2018  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

elite-arion-mag-plastik-roller__0667058519022483Soğuk ve yağışlı geçen kış günlerinde antrenman temposunu düşürmemek , zamana karşı yarışının öncesinde ısınma(warm-up) ya da, performans dolu bir sürüşün ardından soğuma (cool-down) gibi bir çok amaca hizmet odaklı olarak kullanılan trainer lar (ya da roller)performansa dayalı bisiklet kullanımının artması ile birlikte daha popüler bir konuma gelmiş durumda. Özellikle bisiklet sürüşü için çok uygun olmayan iklim koşullarında, temposunu düşürmek istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilen bu aparatlar kendi arasında ne gibi farklar barındırıyor? Yazıda bu soruya cevap aramaya çalışacağız.

 

Öncelikle olarak şunu belirtmek gerekiyor, her ne kadar her iki donanım, aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de, aslında dünyaları ve tarzları çok farklılıklar gösteriyor. Indoor-training süreçlerine yani başlayanlar açısında Trainer daha uygun bir başlangıç olarak değerlendirilebilir, zira; denge gerektirmeyen kullanımı doğrudan; güç geliştirmeye olanak vermesi bakımından ön plana çıkıyor.

2151690_1.ln1owlqhnd

 

Roller da ise durum çok farklı…Güç geliştirmenin ötesinde, daha çok kardiyo, tempo gibi antrenmanlarla uygunluk gösteren makara sisteminin en büyük özelliği, Trainer lara göre çok daha fazla gerçekliğe yakın bir his uyandırmasının yanı sıra,  denge-teknik gelişime çok daha fazla hizmet ediyor. İlk defa Roller (makara da deniliyor) kullanan arkadaşlar, ilk tecrübelerde kısmen moral bozukluğu yaşayabilirler, (Hatta ; roller a alışma süreleri bir ayı bulan arkadaşlarımız oldu.) çünkü; çalışma sistemi tamburlar üzerinde, atalet momenti eşiğinin üzerinde bir momentum yaratmaya dayanıyor, bu da belirli bir teker-tur sayısı anlamına geliyor. İlk etapta bir miktar konsantrasyon ve dikkat gerektiriyor, kullanmaya alıştıkça bu oran, giderek azalıyor. İlk süreçteki-görece-kullanım zorluğu nedeni ile üreticiler bazı önlemler almışlar, bunlardan en önemlisi; roller üzerindeki tamburların, doğrusal değil, elips yapısına sahip olması. Bunun anlamı, kullanım esnasında en büyük sıkıntı olarak ortaya çıkan, ön tekerin tamburun dışına çıkma problemine yönelik olarak, kullanıcılar için tekerin, tamburun kenarına yaklaşması bir miktar zorlaştırılması demek. O esnada kazanılan zaman, tekeri ve dengeyi tambur dışına çıkmadan toparlayabilme imkanı veriyor.

elite-arion-mag-plastik-roller__0236958849074640

Öte yandan trainerlar ele alındığında, roller teknolojisine kıyasla çok daha fazla inovasyon sunduğunu görüyoruz. Teknoloji çok daha fazla kullanılıyor. Yazılım ve aplikasyon altyapıları sayesinde on-line sürüş, belirli etap simülasyonları, güç-kadans ölçümü gibi parametrelere ulaşmak belirli trainer modelleri ile mümkün olabiliyor. Roller lara göre, çok daha fazla kademeli sürüş ve frenleme teknolojisi opsiyonları bulunuyor. (Roller da pedal sertliğini sadece vites sistemleri üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.) Pro-takımlar ele alındığında yarış öncesi warm-up ve yarış sonrası cool-down seansları trainer‘larla yapılıyor, çünkü trainer üzerinden performans datalarının elde edilmesi ve analizine yönelik çok daha fazla geniş bir perspektif elde edilebiliyor.

Tacx_trainer_software_analysis_section-e1475667582923

 

Bu açıdan ele alındığında roller sistemlerinin daha muhafazakar bir noktada olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Sonuç olarak; ”Datalar, performans parametrelerin benim için çok önemli, simülasyonlarla belirli efsane etaplarda sürüş yapmak istiyorum bu esnada güç geliştirici etki de yaratsın” diyenler; trainer rüzgarını doldurabilirler yelkenlerine. Ancak; ‘Ben gerçekçi bir sürüş deneyimi istiyorum, denge-korodinasyonum gelişsin, daha çok kardiyo antrenmanları yapıyorum” diyenler de;  Roller uzay istasyonu yörüngesine kilitlenebilirler.

interactive-trainer-bluetooth-ant-genius-smart-1

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın