Radikal Koşucular ve Antrenmanları

10/01/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

 

Meslekleri ve yaşam tarzlarından, sorumluluklarından ödün vermeden, kendilerine bahaneler yaratmadan antrenmanlarını yapanların konusu oldukça ilgilinizi çekecek ve kendinizle kıyaslayacaksınız. Kendini koşuya adamış bu sporcular, ne kadar aşırı noktalarda olursa olsunlar antrenman ve yarışlara hazırlık için kendilerini sınırlamıyorlar. Radikal koşucular ve antrenmanlarını ne şartlar altında yaptıklarını paylaşacağım.

Bizim gibi tatlı su sporcuları için en ufak sıcaklık değişimi, yağmur, kar, tatil, aile ziyareti ve benzeri etkilerle anında antrenmanlarımızı satmaya hazırızdır. Fakat öyle inatçı ve kendini spora adamış insanlar var ki, bu insanlar nereye giderlerse gitsinler, koşullar ne kadar zorlayıcı olursa olsun yine de antrenmanlarından vazgeçmiyorlar. Okuyalım, biz de ilham alalım.

 

DÜNYANIN DIŞINDA

 


 

Astronot Sunita Williams Eylül’de gerçekleşen Nautica Malibu Triatlonu’na dünyadan 384 km uzaktaki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda hazırlanıp bu yarışa böyle hazırlanarak katıldı. 7 km’lik koşularında koşu bandının üzerinde oradan oraya hareket ettiği için zorluklar yaşadı. Aynı şekilde 29 km’lik sabit bisiklet antrenmanları, onun için hiçbir zaman “sabit” sıfatını hakedemedi. 800 metrelik yüzme antrenmanlarını ise özel olarak formüle edilmiş ağırlıksız bir direnç makinesi yardımıyla gerçekleştirdi. Bunların hiçbiri onu spor yapmaktan, antrenmanlarından vazgeçiremedi ve katıldığı yarışı 1:48’lik derece ile bitirdi.

 

 

 

DENİZDE

 

Fotoğraf temsilidir

 

New Jersey, Princeton’lı emekli banka memuru Lori Forstein, kış aylarını Crystal Cruise gemilerinde geçiriyor ve aşağı yukarı 800 metre uzunluğundaki bu gemilerin güverte çevresinde koşarak formda kalıyor!

Yıllar geçtikçe Fuji dağının gölgesinde ve Panama Kanalı boyunca Sydney Opera Evi’nin önündeki denizde 5120 km mesafelik koşu kaydetmiş. Lori’nin söylediğine göre iniş koşularını gemi, büyük dalgalardan süzülürken yapıyor ve yokuş koşularını da gemi büyük dalgaya henüz girerken gerçekleştiriyor.

 

 

AFGANİSTAN’DA

 

İlk teğmen Rachel Opperman, Ekim’de düzenlenen Washington D.C.’deki Marine Corps Maratonu’nu (4:48’de bitirerek) yarış yerinden 11.200 km uzakta antrenman yaptığı yer olan Afganistan Leatherneck’teki kampta hazırlanarak koştu. 450’den fazla görevli ordu mensubunun uzaktan katılmalarını sağlayan MCM Forward programı aracılığıyla bu yarışa katılmış. Tozlu, topraklı, taşlı yollarda bir sürü koşu antrenmanı kaydetmiş. Antrenmanlarım burada zor geçen zamanı kolaylaştırdı diye ekliyor.

 

PETROL KUYUSU ÜZERİNDE

 

Derek’in yarış fotoğrafı

 

Meksika’nın körfezindeki sondaj platformunda çalışıyor olmak Derek Cooper’ı geçtiğimiz Mayıs’ta düzenlenen Memorial Hermann Ironman Texas yarışına hazırlanmaktan alıkoyamamış. Ne zaman kuyunun minnacık spor alanı onu rahatsız etse, helikopter iniş pistinin çevresinde 35 km’ye varan turlar dolusu koşular yapmış. Bu antrenmanlar onun deyişiyle kendisini hem zihnen güçlendirmiş, hem de normal antrenman yapabildiği için müteşekkir olmasını sağlamış.

 

GÜNEY KUTUBUNDA

 


 

Amundsen-Scott Güney Kutubu İstasyonu’nda elektrikçi olan çalışan Keith Fouts, Noel günü koşucuların dünya üzerindeki boylamların bütün çizgilerinde koşarken, dünya çevresinde koşu yarışı yapacak. Bu yarış, onun Ocak’ta koşacağı maratona hazırlığın bir parçası olacak. Hava iyi olursa (yani -31 derece veya daha sıcak) 16-24 km arasını uçak hızlanma pistinde tamamlayacağını ifade eden Keith, 100 metrelik alanda 3000 metrelik kar bulunan bölgede irtifanın bir başka bela olduğunu söylüyor.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın