Okuyucu Soruları 13

22/11/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Fotoğraf : Fatih Buzgan

 

Ö.G. : Merhaba abi. Koşuyla ilgili bi sorum olucaktı. Hafiften göbek yapmaya başladım sanki. Sahilde koşmaya niyetlendim ayakkabı falan da aldım. Yalnız tempo konusunda sıkıntım var onu nasıl ayarlamalıyım? Önce biraz hızlı tempo yürüyorum daha sonra hafif tempo devam ediyorum. Arada da ufak ufak 15-16’lara çıktığım oluyor. Böyle iyi midir değişmeli mi :)
Teşekkür ettim şimdiden.

 

F. B. : En doğrusu, 2-3dk seri yürüyüşle nabzı yükseltmek, ardından 110-140 bpm nabız aralığında (kişiye ve kondüsyona göre değişir, ne kadar düşük olsa o kadar iyidir) 2 km ya da 15dk boyunca ısınma hızında jog atmak, ardından vites değiştirip hızı hafifçe artırmaktır. Artırdığın hızı ne kadar süre ya da mesafe sürdüreceğin, kondüsyonuna, o günkü gücüne, amacına göre değişir. Bu sürecin ardından da soğuma kısmına geçilir ki ısınmanın tersidir. Mevcut hızını giderek azaltarak en sonunda yürüyeceğin hıza kadar düşmektir. Bu süreç ya da mesafe de 1-2km ya da 10dk gibi düşünülebilir.

 

Polar RS300 X koşu antrenmanı saati

 

Deville : Selamlar Fatih Abi, umarım kesintisiz sorularımla sizi bunaltmıyorumdur :) Bu seferki sorularım nabız monitörleriyle ilgili. Şu an Polar RS300X kullanıyorum. Kullandığım bu cihazdan çok memnun olmama rağmen, son birkaç aydır kalori ve vo2max hesaplama gibi parametreleri çok afaki derecede yanlış ölçmeye başladı. Cihazın ve göğüs vericisinin pillerini değiştirmeme rağmen bu sorunu gideremedim ve yeni bir cihaz alma yönünde kafamda düşünceler oluşmaya başladı. Tam bu noktada karşıma 3 marka çıktı. Polar, Garmin ve Timex.

 

Garmin 910xt – Polar RCX5 –  Timex Global Trainer

Garmin 910xt beğendiğim fakat detaylı özelliklerine çok fazla ulaşamadığım bir seçenek. Polar RCX5, alışık olduğum Polar arayüzü ve şarzsız bir model olması nedeniyle seçenekler arasında. Timex Global Trainer uygun fiyatı ve sahip olduğu özelliklerle  dikkat çekiyor ama malzeme kalitesiyle ve kendini ispat yönünden Garmin ve Polar markasının neresinde yer almaktadır?

Aşağıdaki parametreler ışığında, belirtmiş olduğum saatlerden hangisini tavsiye edersiniz?

 

1-      Sağlamlık, uzun yıllar sorunsuz kullanım?

2-      Çeşitli ve etkili antrenman programlarıyla atletik kapasitemize katkı sağlaması? (Belkide en önemli detay)

3-      Nabız atışı, kalori hesaplama, pace hesaplama gibi ölçümleri doğru yapması?

4-      Personal Trainer vs. gibi yardımcı programlarla kişisel gelişime en fazla destek olacak, back-up hizmeti en gelişmiş marka?

 

F.B. : Merhaba, tabi bunaltmıyorsunuz. Aksine faydalı olabildiğim için mutlu oluyorum. RS300X, daha ziyade koşucular için tasarlanmış hoş bir model. Yaşadığın sorunlarla ilgili olarak Polar Türkiye Distribütörlüğü ile görüşmeni öneririm.

Bu 3 markadan hepsi de saygın ve iyi bilinen markalar olsa da Timex’i Türkiye temsilciliğinde, sattıkları ürünlerin özelliklerinden bihaber çalışanlara sahip olduğundan ve diğer iki markaya göre nispeten geride olduğundan baştan eleyebiliriz.

 

1) Sağlamlık ve uzun ömürde Polar bir parça daha başarılı. Ama bu Garmin’in de kötü bir marka olduğu anlamına gelmiyor. Gerçi senin sorun yaşadığın ürün de bir Polar üretimi fakat maalesef teknoloji ürünlerinde bu tür şanssızlıklar yaşanabiliyor. Bir de bazı modeller ve Çin üretimli olanlar, sorun çıkarmaya daha meyilliler. Mesela Garmin’in en üst modeli olan 910XT modelinin sadece bir öğrencimde sorun çıkardığını gördüm. Diğer kullanıcı arkadaşlarımın hepsi memnundu.

 

2) Polar’ın da Garmin’in de kendine özgü dahili ve bilgisayar tabanlı programları olsa da, bunlara çok rağbet etmemek gerektiğini, ya bir idealist, kendini yenileyen antrenörle çalışmayı, ya da sporcunun kendisini her gün geliştirmesini ve yeterli bilgiye ulaşmasını öneriyorum. Tabi bu konuda derin eğitim, herkesin kısa sürede edinebileceği birşey değil. Bu yüzden antrenörle çalışmak ve saatinin özelliklerinden tam anlamıyla istifade etmek daha etkili bir yöntem olacaktır.

 

9 saatlik antrenmanımda kullandığım Garmin 910 XT’den memnun kalmıştım

 

3) Nabızda (sorun yaşayan Garmin modelleri hariç) Polar da, Garmin de başarılı. Kalori hesaplamayı gözardı edebilirsin zira bu, çok fazla parametreye bağlı olduğundan hiçbir saat bu bilgiyi tam olarak doğru veremez. Ben saat alırken bu özelliğe sahip olup olmamasına dikkat etmeden seçim yapıyorum. Pace’i doğru ölçmesi uydu sinyalini seri bir şekilde yapabilmesiyle orantılıdır. Garmin, Gps ürünlerinde çok iyi bilinen ve saygın bir firma olmasına rağmen, iki koluna farklı modelde Garmin saat takıp aynı mesafeyi koşan arkadaşımın hem pace, hem de mesafe olarak farklı veriler elde etmesi, bu aletlerin de bir nebze şaşırabileceğini gösteriyor. Bu yüzden Polar’ı da Garmin’i de aynı düzeyde tutabilirsin.

 

 

4) Bu, 2. soru ile biraz benzerlik taşıyor. Kendim antrenör olduğum için her iki markanın da bu yazılımlarını yeterli ve tam verimli bulmuyorum diyebilirim. Fakat daha yeni sporcular için Garmin 910 XT’nin Training Effect özelliğini faydalı buluyorum.

Training Effect : Sporcunun antrenman sürecinde nabız, hız/pace, mesafe, yaş, kilo bilgilerine, antrenmanın zorluğuna bakılarak önceden belirlenmiş puanlardan biri veriliyor. Cyclingtr.com okuyucularım için hazırladığım aşağıdaki çizelge, bu özelliği daha iyi anlatacaktır.

 

 

Verdiğin modellerden özellikle Garmin 910 XT’yi öneririm.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın