Nabız Saati Efsaneleri ve Doğrular

07/05/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Güç ölçer – Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2011

 

Vücudunuzu dinlediğiniz sürece nabız saati akılcı bir antrenman aracıdır.

 

Geçtiğimiz birkaç yıla kadar güç ölçerler profesyoneller dışında nadiren görülen ekipmanlardı. Artık yakında neredeyse yerel bisiklet mağazanızda bile görebileceğiniz bir donanım olacağa benziyor.

Fakat gel gelelim, bu gelişim birkaç yanlış kanıya sebep oldu. Şimdi bu yanlış inanışlara değinip, doğrularını paylaşalım;

 

Yanlış Kanı 1


 Nabız değeri, antrenman şiddetinin iyi bir göstergesi değildir.

 

Güç çıkışına kıyasla, nabız değeri daha az kesinlik taşır fakat yine de verimli bir şekilde antrenman yapmak için nabzı kullanabilirsiniz. Sadece nabız saatinizin size ne söylediğini anlamanız gerekmektedir.

Güç çıkışı, yapmakta olduğunuz çalışma/efordur; nabız değeriniz ise vücudunuzun o efora verdiği tepkidir. Nabız bilgisi, güç verisi ile güçlü bir orantıya sahiptir. İşte bu yüzden antrenmanlar için ideal yoğunluk aralıklarını belirlemek için nabız değeri kullanılır.

 

Yanlış Kanı 2

 

Güç ölçerim varsa, nabız ölçere ihtiyacım yoktur.

 

 

Eğer nabız değerinizi bilmiyorsanız, güç çıkışı verinizi yanlış yorumlayabilirsiniz. Mesela bir gün 250 watt çıkışla 15 dakikalık interval seti yaptınız ve ortalama nabız değeriniz de dakikada 165 oldu. Bu, sizin için 10 üzerinden 7 derecelik bir efor değeri olsun. Ertesi gün, aynı 250 watt’lık interval antrenmanını, bu sefer ortalama 160 nabızla tamamlayın. Eğer efor değeriniz hala 10 üzerinden 7 veya 8 ise, Chris Charmichael size antrenmanınıza devam edin derdi. Fakat eğer efor değeriniz 9 veya 10 ise, 160 nabızla 250 watt üretmek için sanki zamana karşı yarışında yarışıyormuş gibi hissediyorsunuz demektir. O vakit daha fazla dinlenmeye ihtiyacınız var anlamına gelir.

 

Nabız değeriniz aynı zamanda size antrenmanınıza devam edip etmemeniz gerektiğini söyler. Eğer önceki günlerdeki antrenmanlarınızın yorgunluğu geçmişse, nabız değeriniz, intervale başladığınızda artar ve hedefinize 30 ile 45 saniye içinde ulaşırsınız. Eğer ki nabız değeriniz yavaş yükseliyorsa ve dinlenme sürenizde normalden daha uzun bir süre yüksek düzeyde kalıyorsa, zorlu antrenmanınızı bir başka güne ertelemek yerinde olur.

 

Ünlü bisiklet antrenörü Carmichael Antrenman Sistemleri Alan Testi

Alan testi, 10 dakikalık kolay pedal çevirmeli dinlenme ile bölünmüş 2 tane 8 dakikalık zamana karşı eforundan oluşuyor.Eğer dış alanda biniyorsanız, her iki eforunuzu da aynı parkurda ve aynı başlangıç noktasında başlayacak şekilde tamamlamaya çalışın. İlk 30-45 saniyeyi hız kazanmak için harcayın, ardından 8 dakika boyunca sağlayabileceğiniz en yüksek eforda tutunmaya çalışın. Pedal devrinizi 90 ve üzerinde olacak şekilde elinizden ya da bacağınızdan gelenin en iyisini yapın. Her bir efor için, ortalama nabız değerini ve/veya güç çıkışını, mesafeyi ve ortalama pedal devrini kaydedin. Sonra, her iki efordan nabız değeri yüksek olanını, ideal antrenman yoğunluğunuzu hesaplamak için kullanın.

 

 

Dikkat : Alan testi nabız değerleriniz ile laboratuar ortamında ölçülmüş laktat eşiği nabız değeriniz aynı olmayacaktır, bu yüzden nabız değerine dair hesaplamalar, alan testine özeldir.

 


Daha net görünüm için üstteki resmin üzerine tıklayıp orijinal boyutunda inceleyiniz.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın