Kondisyon durumunuzu nasıl ölçebilirsiniz

25/07/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Mesafe sporlarında aerobik sistemle elde edilen enerji önemlidir. Kullanılan oksijen ne kadar fazla olursa aerobik kapasite de o kadar yüksektir.  Aerobik sistemle üretilen enerjinin saptanabilmesi için VO2max (maksimum oksijen kullanım kapasitesi) bulunmalıdır.

Bunun için laboratuvar ortamında sporcu koşu bandında yürütülür-koşturulur. Bandın hızı gittikçe arttırılarak sporcu tükenene kadar test devam eder. Bu sürede bir gaz analizatörü yardımıyla nefesten maksimal oksijen kullanma kapasitesi hesaplanır.

 

 

Tablo: VO2max  değerlendirmesi; erkekler (üst) ve kadınlar (alt satır)

 

Yapılan araştırmalarda egzersiz yapmayan ortalama genç bir erkeğin 45ml/dk/kg, ortalama genç bir kadının ise 38ml/dk/kg VO2max’ye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya çapında elit erkek dayanıklılık sporcularında bu kapasite genellikle 80 üzeri hatta 90ml/dk/kg ve elit kadınlarda 70ml/dk/kg üzerinde VO2max’değerleri bulunmuştur. Bazı ünlü sporculara ait VO2max değerlerini tabloda bulabilirsiniz. Ben, kros kayakçıların en yüksek değerlere sahip olmalarının, sürekli yüksek rakımda ve soğukta çalışmalarına bağlı olduğunu düşünürüm. Vücut soğukla ve az oksijenle başa çıkabilmek için kan değerlerini arttırmak zorunda kalacak, bu da VO2max değerinin artışına olumlu yansıyacaktır.

 

 

VO2max, kişinin kondisyon durumunu yansıtır. Ancak yapılmış testlerin sonuçlarına bakarak yüksek VO2max değerine sahip kişilerin mutlaka elit sporcu olacağı anlamı çıkmamalıdır. Psikolojik durum ve diğer birçok faktör şampiyonları belirler. Örneğin, benim yaptırdığım birkaç laboratuvar testinde çıkan değerlerim olimpiyat şampiyonu olabilecek kapasitelere sahip olduğumu söylemiş olsa da bir şampiyon olamadım. Çünkü o düzeyde bir antrenman periyoduna girecek azmim ve hevesim hiç bir zaman olmadı. Ben hep eğlendiğim ve işime geldiği kadarı ile spor yaptım. Daha düşük aerobik kapasiteye sahip sporcuların, daha yüksek kapasitede olanları geçtiğine de defalarca şahit oldum. Kondisyon sadece bir ölçüttür, tek başına sonucu belirleyemez.

 

 

Kaynak : www.gittimgordumgeldim.com

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın