Kış Şartlarında Bisiklet Kullanımı

03/02/2017  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Giyim Ürün İncelemeleri, İncelemeler ve Atölyem, Sponsorlu Haberler, Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

Hepimizin de bildiği gibi kış bisikletçiliği, yaz bisikletçiliğine göre biraz daha zahmetli, biraz daha zor ve bir o kadar da sağlık bakımından risklidir.

Kış şartlarında bisiklet sürmek için neleri dikkate almalıyız, neleri göz önünde bulundurup , hangi hususlara dikkat etmeliyiz ki bisikletten kış şartlarında da yaz mevsiminde zevk alabildiğimiz kadar keyif alalım?

 thumbnail_737482e58dab9a01bd484eddd075c80f

Soğuk hava şartlarında bisiklet sürmek eğer doğru kıyafetler tercih edilmiş ise gerçekten keyif verici hale geliyor. Fakat bu kıyafetler nelerdir, giyeceğimiz kıyafetlerin kumaş yapısı nasıl olmalı, kıyafet tercihimiz ne kadar doğru ne kadar yanlış hepsini ele alacağız bu yazımızda.

 

16427342_1820804248157893_3064853956820724377_n

 

Kıyafet seçimimizi yaparken, tercih edeceğimiz kumaş türü çok önemlidir. Nedir bu kadar önemli olan ? Üzerimizde ki kıyafetlerin hava alma özelliğini göz önünde bulundurmalıyız öncelikle. Bisiklet üzerindeyken performans halinde olacağımız için vücudumuz terlemeye başlayacak ve bu teri bir şekilde dışarıya atabilmemiz gerekiyor vücudumuzdan. Bu yüzden de önceliğimiz hava akışına müsait kumaşlardan üretilmiş olan bisiklet sporuna uygun bisiklet tekstillerinden yana olmalıdır. Bisiklet sporu için üretilen uzun kollu formaları tercih edebiliriz bu durumda. Yine alt giyim için kışlık bisiklet taytları da bugün her bisiklet mağazasında bulunabiliyor. Ellerimiz için ise rüzgar ve su geçirmez uzun parmak eldivenleri tercih etmeliyiz.

thumbnail_b1d80bc2fc13ab76ca2ccaa6a340cbde

 

Alt giyim demişken; durum sadece bacaklarımızı muhafaza etmekle sınırlı kalmıyor. Vücudumuzda bisiklet üzerindeyken ilk üşüyen uzuvlarımız, ellerimizden sonra ayaklarımızdır. Ayaklarımız performans esnasında pedal üzerinde sabit halde kaldığı için ellerden sonra en çok üşüyen uzuvlar haline geliyor. Soğuk havada vücudumuzda ki kanın büyük oranı göğüs kafesimizde toplandığı için ister istemez bu hissi sık sık yaşıyoruz. Ayaklarımızı olabildiğince sıcak tutabilmek için birden fazla seçeneğimiz mevcut. Kış şartlarına uygun, özellikle kış ayları ve soğuk hava koşulları için üretilen bisiklet ayakkabıları mevcuttur.

 

thumbnail_a4e75c4350186cb53105cdec93fd987d

Diğer bir seçenek ise ayakkabının üzerine geçirilen su ve rüzgar geçirmez ayakkabı kılıflarıdır. Lâkin ayakkabı ve ayakkabı kılıfı kadar kullandığımız çoraplar da çok önemli rol oynuyor. Yazlık bir çorapla siz ne kadar önlem alırsanız alın, ister istemez az da olsa üşüme hissini yaşıyorsunuz.

 

Gelelim bu kıyafetlerin ne kadar kalın, ne kadar ince olması hususuna. Bu husus aslında en önemli husustur. Seçeceğiniz kıyafetler sizi performans esnasında çok bunaltabilir, sizi terleterek sıkıcı bir duruma sürükleyebilir. Bu nedenle giymiş olduğunuz kıyafetler ile performansa çıktığınızda ilk 15 dakika üşüyeceğiniz şekilde giyinmenizde fayda var. Nasıl olsa performans halinde olacağınız için vücudunuz zaten kendiliğinden bir sıcaklığa erişecektir. Bu dengeyi iyi ayarlayabilmeniz gerekmektedir.

thumbnail_-27851020840349529

 

 

Yağmurlu havalar için mutlaka üzerimizde hava akışını sağlayabilen yağmurluk giyinilmelidir. Rüzgarı bol olan havalar için ise yanımızda mutlaka bisiklet sporu için üretilen rüzgârlıkları tercih etmeliyiz. Performans sırasında sizi terletebilir bu rüzgarlıklar. Bu nedenle performans esnasında çok fazla tercih etmemenizde fayda var ama bu durum aynı zamanda da göreceli bir kavramdır. Doğru kullanımı şöyledir rüzgarlığın; performansınız esnasında 15-20 dakikalık mola vermeniz gerekebilir ya da yüksek performansınızı düşürüp soğuma eylemine geçtiğinizde, üşümemeniz ve hasta olmamanız için o an rüzgarlık giyilmelidir.

thumbnail_ae365660aa6b9b4e952488f3d3fa1623

Kafa kısmımızın muhafazası için ise kafamıza takacağımız termal bandajlar tercih edilebilir. Ayrıca kasklara takabildiğimiz rüzgar ve yağmur geçirmez kılıflar da mevcut. Gözlerimiz için yine bisiklet sporuna uygun gözlükleri tercih ediyoruz.

 

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

2 yorum to “Kış Şartlarında Bisiklet Kullanımı”

Bir Yorum Yazın