Kış Etkinlik Önerileri

20/02/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

 

Hava sıcaklığının uygun olduğu zamanlarda antrenman yapmak eğlencelidir. Çünkü dışarıda yapılacak etkinlik seçeneği fazladır. Gün de uzun olacağından oyuna ayıracak vaktimiz de boldur. Fakat özellikle şehirde mevsim kışa döndüğü zaman kısır döngü başlar. İş ile ev arasındaki mesafeyi alırken trafikte geçen gergin bekleyiş tüm enerjimizi emer. Erken çöken karanlık da zaten düşük olan motivasyonumuz yerlerde sürünür hale gelir. Evde televizyon karşısında pineklemek veya kapalı bir mekanda arkadaşlarla takılmak daha cazip hale gelir. Bu nedenle hareket açlığımızı spor salonlarında doyurmaya meyillensek de bir doğa sporcusu olarak aklımız hep dışarıdadır.

Bu kışı içeride geçirmek istemeyenler için birkaç önerimiz var. Eminiz ki bu eğlenceli aktiviteler, sıkıntılı-durağan günlerinize biraz olsun eğlence ve hareketlilik getirecektir. Bu kışlıkların kapalı, enerjisi düşük ortamlardan bunalan biz şehirliler için vücudumuzu sadece formda tutmaktan başka getirileri de olacaktır.

Vaktiniz ve hevesiniz (biraz da paranız) varsa karlı günlerin keyfini en güzel şekilde çıkarabileceğiniz sportif etkinlik kesinlikle kayaktır. Soğuk temiz havayı ciğerlerimde hissetmek ve fazla terlemeden spor yaparken eğlence de isterim diyorsanız slalom kayak sizin için biçilmiş kaftan. Ülkemizin hemen her bölgesinde birkaç saatte ulaşılabilecek kayak merkezleri mevcut.

Hem kayma hem koşu keyfini birarada yaşamak için en etkili çalışma ise hiç şüphesiz ki kayaklı koşu (mukavemet kayağıdır). Özellikle güneşli bir havada taze karın üzerinde arkadaşlarla yapılacak bir antrenmanın keyfine doyum olmayacaktır. Üstelik tam bir kalori canavarıdır. Bunun yanı sıra yüksek yoğunluklu aerobik kondisyon düzeyi de önemli ölçüde arttırır ve kasları da kuvvetlendirir. Üst vücut için ayrı bir antrenman yapma gereği kalmaz. Yaz antrenmanlarına başladığınızda laktik asit ile başa çıkmanız da kolaylaşacaktır.

 

 

Kızak da karın keyfini çıkarmak ve kayma hissini tatmak için güzel bir etkinliktir. Yokuş aşağı kayarken çılgınca eğelenebilir, kızağı tekrar yukarı çıkartırken de ciddi efor sarfedebilirsiniz. Tümsek, çukur gibi parkurda yapacağınız ufak değişiklikler ile olay daha heyecenlı hale gelecektir. Daha uçarılarımız için kızağın önüne eğitimli bir köpek (bulabilenlere tavsiyemiz geyiktir) koşmak  iyi bir fikir olabilir. Tabii ki hayvanın bu işe uygun kondisyon ve cüssede olduğundan emin olmalısınız. Bu fikir bazılarınıza vicdansızlık gibi gelebilir ama inanın köpeğiniz sizinle birlikte vakit geçirmekten büyük zevk alacaktır. Tabii ki işi abartıp kamçılanmamak koşulu ile. Daha da uslanmayıp enerji fazlası olanlar kızağa kendini de koşabilirler. Ciddi kondisyon kazanacağınızı garanti ediyorum (denenmiştir). Karda ve özellikle de eğimli arazilerde koşmak, kondisyon gelişimi için sıkı bir egzersiz olacaktır. Kızak-lastik-paraşüt ile yapılan kuvvet-kondisyon çalışmaları için salonlara uyarlanmış çalışma şekilleri mevcuttur.

Peki, hiç karda bisiklet sürmeyi denediniz mi? Kaygan zeminde tutunamayan lastikler yüzünden kontrol etmekte zorlanacağınız bisiklet sürekli çizginin dışına kaçma eğiliminde olacağından ciddi bir koordinasyon becerisi ve dikkat gerektirir. Düştüğünüzde karın yumuşak dokusu da canınızın acımasını bir nebze azaltacaktır. Bisiklet, özellikle kalça ve diz eklemini hareket ettiren kaslar için etkili bir çalışma olmanın yanısıra, daha hızlı gezinmek ve yük taşımak için de avantajlıdır. Güvenlik için karda kullanacağınız lastiklerin daha dişli, mümkünse çivili olması yere tutunmayı kolaylaştırır. Bunun yanısıra modifiye edilerek palet takılmış veya ön teker yerine kızak monte edilmiş uçuk dizaynlar da geliştirilebilir.

 

Hazırlayan: Utkuer Yaşar


 
http://www.gittimgordumgeldim.com

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın