Her mevsim yüzerim demek için; Wetsuit

17/10/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

İçimizde yüzmeye tutkun arkadaşlar da olduğunu biliyoruz. Birçok kişi tüm sene boyunce yüzebilecek bir yer bulma sıkıntısı yaşadığını dile getiriyor. Gerçekten de ülkemizde herkesin sürekli kullanabileceği yeterlilikte kapalı yüzme havuzları yok ne yazık ki. Bu nedenle açık suları daha etkin kullanmak için çareler aramaktan başka seçeneğimiz de kalmıyor. Güney bölgelerde yüzme mevsimi daha uzun olsa da yurt geneline bakıldığında şartlar aleyhimize gelişmektedir. Yine de sezonu uzatmak ve kapalı alanlara mahkum kalmamak için bir seçeneğimiz olabilir.

 

 

Ülkemizde çok ihtiyaç duyulmamasına rağmen tüm dünyada özellikle soğuk havalarda açık sularda antrenman yaparken veya uzun mesafe yarışlarında “wetsuit” denilen özel yüzme kıyafetleri kullanılır. Bunlar genelde 1-3 milimetre kalınlığında neopren malzemelerden üretilir. Açık su yüzme veya triatlon yarışlarında 5mm kalınlığını geçen wetsuit kullanımı yasaktır.Bunun yanısıra su sıcaklığı da kullanım için bir kıstastır. Örneğin uluslararası triatlon birliği (ITU) kurallarına göre; wetsuit 14–20 derece arasındaki su sıcaklıklarında kullanılabilir. İçi çıplak (açık hücreli/jarsesiz) olan kıyafetler önerilir.Genelde bahçıvan tipi (kolsuz) tercih edilir ama çok soğuk sularda tam kapalı olanları da kullanılabilir. Yarış ortamında başlıksız kullanılır, çünkü kafanızda bone olacaktır. Ama antrenman için ayrı bir neopren başlık ya da çift kat bone de kullanılabilir.

 

 

Ülkemizde genellikle ya hiç bilinmeyen ya da yanlış tanınan bu önemli yüzme aracı hakkında birkaç iyimser söz söylemek isterim. Yüzmek için her zaman kapalı bir havuz bulamayanlara belki de yeni bir çalışma ortamı sağlamış oluruz.Wetsuit, yapısındaki hava hazneleri dolayısıyla özellikle yeni yüzme öğrenen batma özellikli yüzücüler için kolay bir yüzme öğrenimi sağlar ve hızı koruma açısından da etkilidir. Özel yapısı gereği vücudunuzla su arasında bir yalıtım oluşturur. Bu da özellikle çok üşüyen sporcular için bulunmaz nimettir. Soğukta kaslarınız ısınmak amacıyla, iç sürtünme ve kan akışının hızlanması için uyarısı verir.

 

 

Bu işlemler vücudunuz için ek bir iş yükü ve kalori harcaması demektir. Wetsuit sayesinde vücudunuz ısınmak için fazladan kalori harcamaz. Isınamama nedenli kramplara maruz kalmanızı da engeller. Bu özellikler sayesinde daha az yorularak uzun mesafeleri yüzebilir ve çok soğuk havalar hariç hemen her mevsim açık sularda antrenman yapabilirsiniz. Yeter ki kesimleri ve beden ölçüsü sizin vücut ölçülerinize uysun. Ensenizden su girip, bacağınızdan çıkan büyüklükte bir kıyafet suda ilerlemenizi zorlaştıracağı gibi üşümenizi de engellemez. Çok dar kıyafet de hareket kabiliyetinizi ve kan akışınızı kısıtlayarak yine keyifsiz bir yüzme deneyimi yaşamanıza neden olur.

 

 

Tüm yüzme malzemelerinizi her kullanımdan sonra mutlaka tatlı su ile yıkayıp tuz ve klordan arındırmalısınız. Kıyafetlerinizi yıkarken fazla çitilememeye ve sıkmamaya dikkat edin. Aksi halde likralı dokular çabuk yıpranır ve malzeme için yapacağınız harcamaların artmasına neden olur. Neopren kıyafeti makinada da yıkayabilirsiniz. Wetsuit, bone, gözlük gibi lastik ve kauçuk esaslı malzemelerinizi uzun müddet kullanmayacaksanız, iyice kurulayıp pudralayarak muhafaza edin. Bu şekilde malzemenin dokusu nedeni ile birbirine yapışmasını ve açmaya çalışırken yırtılmasını önleyebilirsiniz.

 

Hazırlayan: Utkuer Yaşar
http://www.gittimgordumgeldim.com

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın