George Hincapie ve David Zabriskie : Profesyonellerin Hayatlarına Bakış

02/08/2011  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme, Beslenme

 

 

George Hincapie ve David Zabriskie, alanlarında önemlibaşarılara imza atmış iki profesyonel bisikletçi. Sadece bu iki isim değil,bütün gerçek profesyonellerin yaşamında hiçbir şey kolay değildir. Neredeyse 365gün, 24 saat bağlılık ve fedakarlık gerektiren zorlu bir yaşam tarzınıbenimseyebilmiş olmak belki de başarıların temelini oluşturuyor. Çünkü birprofesyonel yemek yerken, seyahat ederken, uyurken yani kelimenin tam anlamıylayaşamının her anında bisiklete biner. Sıradan bir insanın bir yılda arabasıylaaldığı mesafenin neredeyse iki katını profesyoneller sadece bir yılda almakta.Profesyoneller selelerinde yılda ortalama 30.000-40.000 km yol alıyorlar. İştebaşarının temelini bu kararlı antrenmanlar oluşturmaktadır.

ANTRENMAN :

 

Antrenmanın ilk aşamalarında aerobik açıdan güçlenmek hedeflenir ve bu sebeplemax. kalp kapasitesinin % 60’ının kullanıldığı uzun sürüşler yapılır. Bu temelbir eğitimdir ve sabit hızda, nispeten hafif olan bu tempo ile bir profesyonelbir gün boyunca bisiklet üzerinde kalabilir. Yaklaşık 1-2 ay süren bu çalışmanınardından bisikletçinin patlayıcı gücünü ortaya çıkarmayı amaçlayan ve max. kalpkapasitesinin % 75-80’inin kullanıldığı intervallere başlanır. İntervalçalışması uzunluk ve yoğunluk bakımından kimi zaman 10 sn’lik kısa sprintleryaptırdığı gibi 1 saat boyunca uzun bir yokuş da çıkartabilir. Yarış öncesiaşamada ise max. kalp kapasitesinin % 90-100’ünün hedeflendiği yokuşta intervalveya düz arazide yüksek yoğunluklu antrenmanlar planlanır.  2-15 dk. arasındadeğişen bu antrenmanlarda yoğunluk arttıkça uzunluk azalır.

Kapasitelerini ölçebilmek için PC’ler nabız saati ve güç ölçer kullanırlar.Profesyonel bisikletçiler bu aletleri olmasa bile aslında kapasite değerleriniaz çok bilirler.

Sezon dışında 1-4 hafta hem fiziksel hem de zihinsel olarak bisiklettenuzaklaşan profesyoneller bu dönemde yürüyüş ve koşu gibi egzersizleri tercihederler.

Profesyoneller disiplinli bir beslenme düzenine sahiptir. Makarna, pirinç vepatatesi karbonhidrat kaynağı olarak görürken kas onarımı ve yenilenmesi içinprotein tercih ederler. Lance Armstrong’un sadık takım arkadaşı ve eski US PROşampiyonu George Hincapie “uzun sürüşlerde veya sert antrenmandaysam bolkarbonhidrat alırım, ama eğer işim o kadar da yorucu değilse daha az yemeyitercih ederim” diyor bu konuda ve devam ediyor “zararlı yağlardan kaçarım. EşimMelanie harika bir aşçı olduğu için gerçekten çok şanslıyım”.

İtalya, Fransa ve İspanya turlarında birer etap alan tek Amerikan bisikletçiDavid Zabriskie ise “evdeyken eşimin tamamen organik olan yemeklerini yerim,hatta bu yemekler dışında çikolatalı kek ikram edilse bile geri çeviririm, fakateğer yoldaysam fast-food denilen o canavara hayır diyebilmek o kadar da kolayolmuyor” diyor.

Pro bisikletçiler, enerji kaynaklarını korumanın yanı sıra hidrasyon (sıvı)seviyelerini de bozmamak için dikkat etmelidirler. Bu sebeple antrenmanlar veyayarışlarda protein ve karbonhidratça zengin enerji barları, hızlı sindirilenkarbonhidratlar ve kalori alımı için enerji jelleri, incirli, havuçlu, muzlupasta dilimlerini tercih ederler. Bu konuyla ilgili Hincapie hiçbir zamanaklından çıkarmadığı bir kuraldan bahsediyor: “Asla açken bisiklete binme”.Profesyonellerin mataralarında her zaman sudan daha fazlası vardır. Bazenelektrolitçe zengin içecekler tercih ederken bazen de kafeinli içecekler tercihederler, çünkü yarışın son saatlerinde meşrubat önemli bir destektir.

Büyük Turlar’ın her etabında yarışçı yaklaşık ortalama 5000 kcal yakar ve busebeptendir ki profesyoneller istedikleri her şeyi yeme özgürlüğüne sahiplerdir.Fakat onlar kiloları konusunda çoğu zaman takıntılıdırlar. Bir çoğuporsiyonlarını kontrol altında tutar. Hatta yarış kilolarına geri ulaşabilmekiçin ne kadar yiyip içmeleri gerektiğini bilmek istediklerinden her etapsonrasında tartılırlar. Sezon dışında, yarış kilolarından 2-5 kg dahafazladırlar, ama elbette bu onlar için endişelenecek bir durum değildir, çünküantrenmanlar yoğunlaştıkça yarış kilosuna rahatlıkla ulaşabileceklerinibilirler. Ama yine de profesyonellerin çoğu besin ve vitamin düzeylerini korumakiçin bir beslenme uzmanı veya bir doktorla birlikte çalışır.

Sert antrenman veya yarışların ardından toparlanma sürüşleri yapılır. Busürüşler kısa ve hafif sürüşler olup bacaklara kan akışının hızlanması  içinidealdir. Hem yarışlarda hem toparlanma sürecinde uykunun önemi büyüktür.Hincapie ve Zabriskie gece en az 8 saat uyuduklarını söylerken Hincapie kısaşekerlemeleri antrenman programına sıkıştırdığını da anlatıyor.

Profesyonellerin yarış boyunca biriktirdikleri laktik asit ağrılarınıhafifletmek için masöre ihtiyaçları vardır. Hemen her profesyonelin evinde masajaleti vardır ve toksin-laktatlardan kurtulmak için bacaklarını hep yüksek biryerde tutmaya özen gösterirler. Eski yarışçıların bir atasözü tam da butoparlanma sürecine uyuyor: ”Ayakta durabiliyorsan sakın yürüme, oturabiliyorsansakın ayakta durma, yatabiliyorsan sakın oturma”.

YAŞAM BİÇİMİ:

 

Şubat-Ekim ayları tüm profesyonellerin tartışmasız en uzun ve en zorludönemidir. Bu kadar uzun bir dönem boyunca profesyonel bisikletçiler fiziksel,zihinsel ve motivasyonel zindeliklerini tüm sezona yetecek şekildeayarlayabilmelidirler. İşte bu noktada seyahatler profesyoneller için önemli birfaktör halini alır. Sezon dışında ABD’de yaşayan Hincapie ve Zabrinskie sezonunçoğunu Avrupa’daki yarışlarda geçirdikleri için Girona ve İspanya gibi seyahatmesafelerini kısaltacak birkaç şehirde evleri vardır. Uçuşlarda basınçlıçorapları tercih eden Zabrinskie en çok seyahatlerden nefret ettiğini ve seyahatsonrasında toparlanmanın adeta bir eziyet olduğunu sık sık dile getirir.Hincapie sıradan yarışlara yarış günü uçarken eğer bir klasiğe gidiliyorsa dahaerken yola çıkmayı tercih ediyor. Yakın yarışlara aynı gün gidildiği içinyarışların ilk saatlerinde ciddi ataklar göremezsiniz çünkü profesyoneller oesnada bacaklarını açmakla meşguldürler.

Profesyonel bisikletçiler aslında birçok insanın görmek için hayalini kurduğugüzel, tarihi, egzotik yerlere seyahat ederler, fakat amaçları farklı olunca bugüzelliklerden mahrum kalırlar. Bu durumu Zabriskie “kendimi sanki bir balondaseyahat ediyormuş gibi hissediyorum. O kadar yorgun oluyorum ki gözlerim havaalanı, otel ve parkurdan başka bir şey görmüyor” diyerek anlatıyor ve yarışsezonunda hiçbir zaman tatil yapmadığını söylüyor.

15. profesyonel sezonunun ardından Hincapie sezon dışı tatillerini sadece eşiMelanie ve kızları Julia ile birlikte New York gibi sıradan bir yerde geçirmeyitercih ediyor.

Hincapie ve Zabriskie mümkün olan tüm yarışlara eşleriyle birlikte gitmeyitercih eden profesyonellerden. Çünkü her geçen sezon eşlerini ve çocuklarınıyalnız bırakmak daha da zorlaşıyor. Takımla birlikteyken bazen sponsorlarındüzenlediği toplantılara katılıyorlar, bazen de basın ile röportaj yapılıyor.Bunların dışında günlük takım toplantıları, yarış gecesi ve sabahı stratejitoplantılarına katılmak zorunda olan profesyoneller bu zorunluluklar sebebiyleistedikleri gibi dinlenemiyorlar, ama sonuçta bunlar da işin bir parçası.

Profesyoneller işlerine karşı sorumlulukları yüksek insanlardır ve bu yüzdenatletik kariyerlerine uygun bir yaşam tarzları vardır. Zabriskie evinde eşiRandi ve bebekleriyle vakit geçirmeyi tercih ettiğini ve en geç 23:30’dauyuduğunu söylüyor. Normalde 22:00’de yatağa giren Hincapie nadirenarkadaşlarıyla buluştuğu zamanlarda kendine en geç 01:00’e kadar izin veriyor.En keyifli istirahatini kızı Julia ile birlikteyken geçirdiğini söyleyenHincapie her sabah 07:30’da kızıyla uyanıp birlikte yapılan kahvaltının ardındankızını okuluna bırakmayı ihmal etmezken, bu aile yaşantısında önemli yeri olaneşi Melanie için de “Bisiklet kariyerimi eşime borçluyum” diyor.

Zabriskie de zamanını ailesiyle geçirmeyi seven profesyonellerden olsa dapolitikanın da sıkı takipçisi. Ayrıca 2004’te bir araba ile çarpışması nedeniylebacağından ağır bir sakatlık geçirdikten sonra bisikletçiler için güvenliyolları destekleyen organizasyonlara da katılıyor.

  

Hazırlayan : Gül Hanım Erol

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın