Bisikletçi Anatomisi – Boyun-Omuz Kasları ve Geliştirilmesi

10/01/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Bisikletçi Anatomisinin bu bölümünde omuz ve boyun kaslarının neler olduğu, nasıl çalıştırıldığı, bisiklet sürücüsündeki detayları konusunu ele alıyoruz. Bisiklet kullanırken boyun bölgesinden gerçekten rahatsız eden ağrılar, kasılmalar ile karşı karşıya kalınır. Bunun sebepleri arasında soğuk havanın etkisi de etkendir. Bu yüzden bir spor faaliyetine başlamadan önce bir çoğumuzun zaman kaybı olarak düşündüğü ısınma hareketleri uygulanmalıdır. Temel olarak vücudunuzdaki her kası faaliyet öncesinde ısıtmalısınız!

Bisiklet kullanmak sadece direksiyon hakimiyetini sağlamak için kol kasları ve pedal çevirmek için bacak kaslarından ibaret değildir. Profesyonel bisiklet sürücüsü olan her bireyin bildiği gibi bisiklet kullanırken her kasınıza ihtiyaç olunduğudur.

Bir bisikletçinin bisikletini sürüş amacı ne olursa olsun(gezi,antrenman v.b.) ülkemiz şartlarında özellikle arkaya bakmak ya da sağ veya soldaki doğal güzellikleri seyretmek için boynumuz sürekli hareket halindedir. Burada bahsettiğimiz kaslar ve geliştirilmesi bu şartlar içerisinde sağlıklı bisiklet kullanmamıza öncü olacaktır. Aynı zamanda profesyonellerin kaçınılmazı egzersizler boyun kaslarının çalıştırılması(Hamlaşmaması) uzun yol antrenmanları için büyük bir ihtiyaçtır.

 

Bu bölüme giriş olarak boyun bölgemizi  4 temel kasını incelemeye başlayalım.

 

Sternocleidomastoid: Köprücük kemiğinizden kafatası kemiğinizin arka kısmına doğru yani kulak bölgesinin arka kısmı ile arasındaki uzunlamasına bir kastır.

 

 

Splenius Capitis: Son boyun ve ilk 5 göğüs omurunun olduğu noktadan başlayıp ense üst çizgisinin yarısında sonlanan ve başa esktansiyon(boyunu geriye eğmek) hareketi sağlayan bir kastır.

 

 


Konunun devamı için Bisiklet Anatomisi ve Boyun ve Omuz Kaslarının Geliştirilmesi tıklayınız.

Bisikletçi Anatomisi – Kol Kasları ve Geliştirilmesi

Bisikletçi Anatomisi – Göğüs Kasları ve Geliştirilmesi

Bisikletçi Anatomisi – Sırt Kasları ve Geliştirilmesi

Bisikletçi Anatomisi – Karın Kasları ve Geliştirilmesi

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın