Antrenman Yaşının Önemi

28/12/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Sporda başarı kriterlerinden biri de antrenman yaşı; yani antrenmanla geçen yıllardır. Özellikle mesafe sporlarında başarılı olmanın en önemli kriterlerinden biri, uzun yıllar düzenli ve bilimsel çalışmalar yapılmasıdır. Organizmaya belirli bir yükü uzun süreler yüklemeden, iyi bir performansa ulaşmak mümkün değildir. Çünkü vücudun bu işi ezberlemesi için uzun süreler aynı işi yapması (kilometre doldurmak) gerekir. Geç yakalanmış bazı iyi performansların nedeni de işte bu fizyolojik prensiplerle ilgilidir. Örneğin, John Robinson otuz beş yaşında Yeni Zelanda maratonunu kazanabilmek için yirmi yıl çabalamıştı. Başka bir örnek de Carloz Lopez’dir. Lopez, otuz yedi yaşında Olimpiyat şampiyonu ve otuz sekiz yaşında dünyanın en iyi maraton derecesine sahip olmuştu. Tabii ki en yüksek performansa ulaşmak için yirmi yıl antrenman yapacak sporcu sayısı azdır.

 

 

Bununla birlikte düzenli antrenman  yapanlarda gittikçe yavaşlayan performans gelişimi de can sıkıcı bir olgudur. Antrenman yaşı ilerledikçe gelişim de yavaşlar. İlk yıllarda onlarca dakikalık süre düşüşleri yerini saniyelik düşüşlere bırakır. Çünkü vücut limitlerine ulaşmaya başlamıştır. İnsan bünyesini boş bir havuza benzetebiliriz. İlk defa deneyimlenen işler vücut tarafından bir sünger gibi emilir ve çok hızlı bir gelişim olur. Bu durum çocukluk ve gençlik yıllarında daha belirgindir. Hiç koşmamış bir insan çok kısa zamanda durmaksızın kilometrelerce koşabilecek kondisyona sahip olabilir.

 

 

Birkaç ay içerisinde bedensel limitlerine ulaşacak kadar hızlanmıştır. Zaman ilerleyip, çalışmalar devam ettikçe vücut potansiyel havuzu da dolmaya başlar ve artık öğrenilecek çok fazla beceri kalmaz. Antrenmanın önemli safhalarından geçmiş olan mekanizma “motorik öğrenme” becerisinin de sonlarına yaklaşmıştır. Öğrenilecek hemen her türlü bilgi-beceri vücuda kazandırılmıştır. Artık çok küçük ayrıntılar üzerinde durulabileceği için gelişim de yavaşlar. Bundan sonra yapılacak tek şey ulaşılan performans değerlerinin korunması için çalışmak olacaktır.

 

Eğer büyük bir şampiyon olmayı düşünüyorsanız ilk yapacağınız iş potansiyelinizi-becerilerinizi keşfetmek olsun. Yaptığınız iş daha anlamlı olur ve boşa zaman kaybetmezsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz basit testler veya tıbbi tetkikler ile işe başlayabilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda sürat veya mukavemete dayalı sporların hangisinde daha başarılı olabileceğiniz ortaya çıkacaktır. Zira hayat kısa ve üst limitlerde koşuşturma yaşları da oldukça sınırlı. Ama herşeyden önce yaptığınız işin keyfini çıkartın. Azimli olmak iyidir ama saplantı haline gelmiş idealler de hayattan keyif almanıza ket vurabilir. Limitlerinizi zorlarken kararında ve keyfince yaşlanmayı da ihmal etmeyin…

 

Hazırlayan: Utkuer Yaşar


 
http://www.gittimgordumgeldim.com 


Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın