Antrenman Motivasyonu Koruma Yöntemleri

07/12/2012  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Bir çok sporcu için bazen antrenman yapmak yada antrenman için harekete geçmek gerçekten sıkıntılı bir süreç olabilir, bir de bu durumu kış aylarında yaşadığımızı düşünürsek antrenman motivasyonumuzun düşmesi ve sonucunda form kaybetmemiz çok olası bir durumdur.

Kış aylarında bir çoğumuz antrenman yapmakta zorlanırız. Kimse sabah uykusunun en tatlı yerinde kalkıp antrenman yapmak, havanın  soğuk ya da yağmurlu olduğu günlerde dışarıya çıkıp  kendini zorlamak, ıslanmak, üşümek istemez, bunun için kendinize sağlam nedenleriniz olduğunu söylemelisiniz, İnandığınız,varmak istediğiniz hedef veya hedefleriniz için tüm bu zorluklara katlanmak zorunda olduğumuzu da herkes bilir. İşte bu yazıda kendimizi motive ederek ki buna oto-motivasyon diyebilirsiniz, zor ya da isteksiz günlerimizde kendimizi antrenman yapmaya nasıl ikna edeceğiz, bunu anlatacağım.

 

Bu konuda sayısız öneri ve tecrübeler olsa da bu yazımda kendimce uyguladığım başlıca yöntemleri yazacağım.

 

 

 

Hedeflerinize ve Hayallerinize Odaklanın

Günlük yaşamınızın geçtiği yerlere kendinizi motive edecek küçük notlar koyun. Örneğin sabah antrenmanlara gitmek size zor geliyor ise yatağınızın baş ucuna ya da hemen yanınızda bulunan duvara sizi o yataktan kaldıracak kısa notu bulun ve yazın. Fırla!, Kalk!, Yakala! vb. Unutmayın siz uyurken rakipleriniz, antrenmanda!

Varsa başarılarınızı hatırlayın ve sosyal konumunuzu sürekli
değerlendirin. Antrenman yapmamanıza bağlı yaşayacağınız başarısızlığınız halinde kaybedeceğiniz prestiji düşünün.

Toplumun ve yakın çevrenizin sizden
beklentilerini karşılayın.

 

 

 

Alacağınız Haza Odaklanın

Antrenman yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedeceğinizi, antrenmana gitmediğiniz zamanlarda hissettiğiniz pişmanlık duygusunu hatırlayın. Uyanıp tekrar yatmak o an sizi rahatlatsa da, uyandığınızda “keşke” dememek için asla uykuya dalmayın. Güne antrenman yaparak başlayın. Böylece hem antrenmanınızı yapmış olacak, hem de yeni güne daha zinde, daha enerjili ve çevrenizdeki diğer insanlardan farklı  başlamış olacaksınız.

Niçin bunu yaptığınızı kendinize sorun. Sağlık için mi? Fit Yaşamak için mi? Şampiyonluk için mi? …

 

 

Bir Antrenman Grubuna Girin

Kendinize bir antrenman arkadaşı edinin. Bu bir antrenman grubu, ya da tek bir kişi de olabilir, bir kulüp çalışması da olabilir. Topluluk sizi içine çekecektir. Başkalarıyla beraber antrenman yapmak ya da bir hedefe hazırlanmanın sizi daha da motive ettiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu durum sabah uyuyakaldığınızda sizi arayarak uyandırabilir, sizi evden dışarı çıkartmaya zorlayabilir. Böylece antrenmana gitmek istemediğinizde fakat antrenman saati geldiğinde partneriniz sizi zorla da olsa antrenmana götürmek isteyecektir. Bu hem karşı taraf, hem de sizin için yararlı olacaktır. Antrenmanı kaçırdığırdığınız zamandaki hissedeceğiniz mahçubiyet duygusu sizi yataktan kaldırmaya zorlayacak önemli bir etken olacaktır.

 

 

Ücretli Antrenman Programı Satın Alın

Bir hizmet ya da program için  az ya da çok bedel ödediğinizde antrenman sizin için daha cezbedici olacaktır. 

Tüm programın kendinize özel olduğunu bilmek size ayrı bir haz duygusu verecektir. Üstelik para verdiğiniz bir hizmet için kendinizi sorumlu hissetmeniz son derece olasıdır.

 

Kendinizi Psikolojik Olarak Hazırlayın

Kendinizi motive edecek ortamlara girin, görsel ve size hitap edecek videolar, kısa filmler izleyin.

Hedefinize sizden daha önce ulaşanların başarı hikayelerini dinleyin. Kendinize karşınızdakinin başarı öyküsünden dersler çıkartın.

Varsa görsel medyalarına bakın. Kendinizi olmak istediğiniz kişi ve konumunun yerinde hayal edin. Rakiplerinizi düşünerek antrenman yaparak onları alt edebileceğinizi unutmayın ve kendinize bunu sürekli hatırlatarak inandırın. Başaracağınıza inanmazsanız antrenman için motivasyonunuda beraberinde kaybedersiniz.

 

 

İdolleriniz Hakkında Olan Yazılanları Takip Edin

İdolleriniz hakkında birşeyler okumak, duymak ya da görmek sizi daha da motive edecektir. İster istemez ona yaklaşma, ulaşma duygusu sizin de daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

İdollerinizin veya takip ettiklerinizin ne yaptıklarını bilmek sizin de ne yapacağınıza karar vermede yardımcı olacaktır.

 

 

Büyük Bir Amaç Edinin

Bir derneğe, kuruluşa yardım etmek, bir olaya dikkat çekmek, eğitim masraflarınızı çıkartmak, para kazanmak için herşeye katlanabilirsiniz, amaçlarınız doğrultusunda ilerleyin.

Bu sayede hem amacınızdan uzaklaşmamış olup hem de motivasyonunuzu bozmamış olacaksınız.

 

Antrenman Eşyalarınızı Görünür Yapın

Arada antrenman ve yarış ekipman / malzemelerini kullanmak size antrenmanda veya yarışta yaşadıklarınızı hatırlatacaktır.

Ekipmanlarınızı her daim görüp, ulaşabileceğiniz yerlerde tutun.

Örneğin; bisikletinizi balkonda bırakmak yerine bir askı aparatı yardımı ile odanızın duvarınıza asın.

Bisikletinizi veya diğer ekipmanlarınızı kafanızı çevirdiğiniz zaman görmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

 

 

Tüm bunları yavaş yavaş yerine getirip günlük hayatınızın içine entegre ettikten sonra başarı kendiliğinden gelecektir.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın