Antrenman Bilimini Anlamanın Önemi

17/05/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

Antrenman ya da egzersiz, nasıl tanımlıyorsanız tanımlayın, bu olay hayatın faydalı ve pozitif bir tarafı olmalıdır. Düzenli bir temel üzerine uygulandığında egzersizin insanın genel sağlığını geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Bakım ve kilo verme gibi kullanımlarının yanısıra egzersiz, kassal atletik yeteneği geliştirmesi ve kalp, dolaşım sistemini geliştirmesiyle de bilinir. Beyin rahatsızlıklarını önler ve bağışıklık sisteminin verimliliğini artırır.

 

Bu yararlı sonuçlar, egzersiz esnasında vücutta meydana gelen birçok fiziksel değişimlere bağlıdır. Düzenli egzersizlere devam edildiğinde çalışan kasların gelişimine kan akışı ile kapillerin (kılcal damarlar) kasların ihtiyacına cevap verebilmeleri için daha hızlı devreye girmelerine sebep olur. Düzenli egzersizle fiziksel aktivite aynı zamanda kalbin birim zamanda pompaladığı kan hacmini de artırır, bu da mekanik verimliliğin gelişmesi demektir. Buna bağlı olarak antrenman ve egzersiz, kalbin daha yüksek efora daha hızlı adapte olmasını öğrenmesine yardımcı olur.

 

 

Bu da sakatlanmadan kalbin yoğun eforun zorlaması ve baskısına dayanmasına izin vererek aynı zamanda kas liflerinin ve bunu saran yapının mekanik gücünü artırır. Egzersiz, kemiklerde depolanmış kalsiyum gibi minerallerin oranını artırarak kemik mineral yoğunluğunda bir artışa sebep olup kemikleri güçlendirmesiyle de bilinmektedir. İnsan yaşlandıkça kemikler doğal olarak zayıfladığı için, daha yaşlı insanlarda kemik çatlaması, kırılması konusunda daha yüksek risk vardır. Ancak, orta düzey ile ileri düzey egzersizin yaşlılarda, topuklar, kalça ve diğer kemiklerde çatlak oluşma riskini azaltmasıyla bilinmektedir.

 

Buna ek olarak egzersiz beyin ve sinir sistemini korur ve beyinle sinir fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur. Araştırmalar düzenli egzersizin, Alzheimer ve MS (Multiple Sclerosis) gibi nöro-dejeneratif ve sinir-kas hastalıklarıyla doğal olarak oluşan beyindeki ve sinirlerdeki hücreleri hasardan veya erozyondan koruduğunu göstermiştir. Bu da egzersizin bunama riskini de asgari seviyeye indirdiğini gösterir.

Ayrıca egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler, dayanıklılığı ve çeşitli sinir hücrelerinin büyümesini desteklenmesiyle bilinen sinir gelişimi faktörlerini artırır. Sinir hücresindeki büyümeye dair bu uyarım, öğrenmenin geliştiği beyin fonksiyonlarında da faydalı olmaktadır.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın