Açık Sularda Nasıl Sakin Kalınır

14/08/2013  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

 

 

Açık suda yüzmek mental güç gerektirir. Korkularınızın üstesinden gelmek için en iyi tüyoları paylaşıyoruz;

 

Açık suda, denizde yüzmek, insan yiyen dev canavarlı Jaws filminin görüntülerini anımsatabilir. Yüzümüze darbe aldığımızda, yüzücü gözlüğümüzü kaybettiğimizde ve suyun altında itildiğimizde korku hikayelerini de beraberinde getirebilir.

 

Aklınız her tür ilginç hatta korkutucu yerlere kayabilir. Çok şükür bir parça zihinsel antrenman ve hazırlıkla gelecek açık su triatlonunuz esnasında keyifli bir yüzme etabı yaşayabilirsiniz. Şimdi, her tür olası korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarına bakalım;

 

 

  • KENDİNİZLE KONUŞUN

 

Düşüncelerinize ne kadar rehberlik ederseniz, o kadar daha yüksek olasılıkla onları olumlu tutmaya devam edebilirsiniz. Kendinize tekrarlayacağınız “güç”, “dirayet”, “metanet”, “azim”, “direnme” ve bu benzeri etkili bir söz bulun. Sizin için hayatta bir anlamı olan bir kelime veya yarış günü stratejinizin önemli bir parçasını seçin ve yüzerken aklınızdan bunu tekrarlayın. Ayrıca kulaçlarınızı da sayabilir, şarkı söyleyebilir veya en sevdiğiniz şiiri ezberinizden okuyabilirsiniz. Kulaçlarımı sayarken bu stratejileri birleştirmeyi ve ardından nefes aldığımda kendi mantramı söylemeyi seviyorum. Burada amaç, zihninizi meşgul etmek ve odaklanmasına devam ettirmektir.

 

  • GÖZLERİNİZİ KAPATIN

 

Başka birinin ayağını izlemeye odaklanmadıkça, yüzünüz suyun içindeyken gözlerinizi kapatmak ve nefes alırken gözlerinizi açmak, kötü bir fikir değildir. Nefes alırken gözlerinizi açmak, gelecek şamandırayı belirlemenize ve doğru yüzmeye devam etmenize yardımcı olacaktır.

 

Başınız suyun içindeyken gözlerini kapatmak, suyun içinde sizi olumsuz düşüncelere sevkeden  gölgeler ve doğal titreşimleri görmekten uzak tutacaktır. Gözlerinizi kapalıyken, sizi sakin tutacak çocuklarınız, ortağınız, hayalinizdeki araba, en sevdiğiniz tatil anılarınız, Kona’da veya başka bir yarışta podyuma çıkışınız veya herhangi bir pozitif zihinsel görüntüye odaklanın.

 

 

  • ODAKLANMA TEKNİKLERİ

 

Bu yöntemler tecrübenizin kesin açılarına odaklanarak o ana takılı kalmanıza yardımcı olur. En yaygın teknik, nefes alışverişinize odaklanmaktır. Nefes aldığınızda, göğsünüzün hava ile dolduğuna odaklanın. Yüzerken, burnunuz aracılığıyla sabit bir şekilde nefes verişine odaklanın. Diğer odaklanma tekniklerini tatbik etmek, suda vücudunuzun pozisyonunu gözlemleyerek yüzme tekniğinize odaklanmak, vücudunuzun suda akışının fiziksel olarak verdiği hisse odaklanmak ve kulaklarınızdan akıp giden suyun sesine odaklanmak olacaktır.

  • KONTROLÜ ELİNİZE ALIN

 

Neyin size yaradığını bulun ve buna göre plan yapın. Yüzünüze tekme yeme riski almak istemiyorsanız, kalabalıktan uzak bir şekilde start çizgisinde bekleyin. Suyun altında itilmekten hoşlanmıyorsanız, grubun ortasında yer almayın. Nefes alışverişinizle ilgili zorluk çekiyorsanız, yarıştan önce yüzme ısınması yaptığınızdan emin olun ve start ateşi edildiğinde sakin bir başlangıç yapın. Zayıf noktalarınızı bilin ve bunlara göre yarış stratejinizi planlayın.

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın