21 Mart: Hayata Yeniden Başlıyoruz. Var mısınız?

19/03/2011  //     //  Antrenman, Antrenman, Sağlık, Beslenme

 

  Kış aylarının çetin şartları ardından yarış sezonu yeni yeni hareketleniyor. Yarışmayan çoğu bisiklet sever dostumuz ise kış aylarının hava şartları sebebiyle, kondüsyon koruma ve fitness antrenmanlarından uzak kaldı. Hareketsizlik ve günümüz besin içerik kalitesinin bozulması sebebiyle alınan kiloları atıp baharın gelişi ile bizler de doğa ile birlikte yenileniyoruz. Çiçekler açıp etraf tekrar yeşillenmeye başlarken, hayata yeniden doğuş, bahar ile birlikte bizlere bir nimet olarak geliyor. Siz de bu ay her şeye yeniden başlamaya ne dersiniz?

 

   Eğer yanıtınız “Ben varım” ise takvimlerinizde ilkbahar ekinoksu olan 21 Mart tarihini yeniden hayata başlamak için kırmızı kalemle işaretleyin. Çünkü bu kararınız ile 21 Mart günü hayatınızın ilk günü olarak başlayacak. Neden 21 Mart? Doğanın uyanışa geçtiği yeniden hayata merhaba dediği, ağaçların çiçek açtığı, toprakta otların yeşerdiği, Cemre’lerin düşmeye başladığı bahar aylarında insan vücudunun da yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

 

   Sezona yada yeni başlayacak olan hayatınıza formda girmek sizin elinizde.  Erteledikçe kendinize olan kızgınlığınız artacak ve sizi mutsuz edecek. Unutmayın… Tarihiniz 21 Mart Ekinoksu doğa ile birlikte yenilenmeye başlamak için en ideal zaman olan baharın habercisiyle havanın ne sıcak, ne de soğuk olduğu mükemmel bir geçiş süreci. Hem biz insanlar hem de canlanacak olan doğa için kırmızı kaleminiz ile işaretlediğiniz tarihinizi kaçırmayın. Uzun süre düzensiz yapılan ve belki de yapılamayan sporsuzluğun getirdiği hamlığı vücudunuzdan hızla atacaksınız. Sonrasında yine yenilenme döneminde hızla şekle giren vücudunuza yaptığınız bu yatırım size kendinize kızmaya, aynalardan uzak kalmaya sebep olan zaman kaybının yerine kendinizi daha zinde ve daha iyi hissedeceğiniz baharın da size eşlik edeceği mükemmel günlere yerini bırakacak.
   Şimdiden kendinizi hazırlamak için neler yapılabilirsiniz bir göz atalım.
  Moral Depolamak: Hem bayanların, hem de günümüz bakımlı erkeklerin moral depolaması çok kolay. Rekabetin yoğun olduğu fiyatların makul düzeylere çekildiği alışveriş fırtınasına ufak bir tur düzenleyin. Kendinize bir çift spor ayakkabısı ve rahat spor yapabileceğiniz tarzınıza uygun kıyafet edinin. Tartınıza çıkın ve aynanın karşısına geçin bu yaz mayo giymiş gibi kendinize bir bakın. Bu görüntünüzde sizi rahatsız eden nedir. Hedefinizi belirleyin.
   Motivasyon: Ben motivasyonum için Nİke+ kullanıyorum. Küresel araştırmalar göstermiştir ki yapılan egzersizlerin başkalarıyla paylaşılması motivasyonu arttırmaktadır. Forumumuzda motivasyon ve teşvik için Günlük Antremanlarını ve Siz başlığında sıfırdan veya yeniden başladığınız antrenmanları paylaşabilir yarın ki hedefinizi belirterek motivasyonunuzu sağlayabilirsiniz. Her gün az ya da çok yaptığınız antrenmanınız hiç yapmamaktan iyidir. Ve kimse şampiyon olarak doğmuyor unutmayın. Artık hareketlenme vakti…

 

   L’Carnitine: Yağ yakıcı özelliğie sahip, doğal ve sentetik kaynaklardan elde edilebilen yüksek kalitede bir suplementtir. Doğa’da Avocado, süt ürünleri ve kırmızı et(Dana ve kuzu etinde özellikle) bulunur. Son yıllarda; tükettiğimiz kırmızı etin içerik kalitesi suni yemleme yapılan seri üretüm et piyasasında kırmızı et içerisindeki L’Carnitine seviyesinin düşmesine sebep olmuştur. Bu sebeple ki insanlarda obezite oranı artmaya başlamıştır. Doğa’da doğal otlarla beslenen hayvanların etindeki L’Carnitine oranı daha yüksektir. Küresel büyümenin etkileri sonucu seri üretimin dezavantajı olan et içerik kalitesindeki bozulma biz insanların etten sağladığı l’Carnitine oranının azalmasına sebep olmuştur. Böylelikle yağ yakıcı özelliğe sahip L’Carnitine eksikliği yeni nesil insanların daha kilolu olmasına sebep olmuştur. Çözüm olarak doğal tüketimin yanı sıra sentetik olarak üretilen L’Carnitine takviyesi alarak sporunuzla özdeşleştirdiğinizde yağ yakım oranınızı arttırabilirsiniz. Sıvı ve tablet şekilde olmak üzere 2 çeşit L’Carnitine’i piyasada bulmak mümkün. Tablet şeklinde olan L’Carnitine’in kana karışma süresi yarım saati bulmaktadır. Takviyeden yarım saat sonra egzersizinize başlarsanız daha yüksek verim alabilirsiniz.  (L-Carnitine hakkında bilgi için tıklayın)

 

 

   Bireysel farklılıklara göre değişim görülse de vücutta moralimizi bozan yağ fazlalığımız genellikle karın bölgesindedir. Egzersizlerinizda karın kaslarını çalıştırıp antrenman sonrası sıkılaştırmaya yönetik egzersiz hareketleri için “Karın Kaslarımı Nasıl Çalıştırırım” forum başlığımızda güzel iki video paylaşımı yapılmış olup göz atmanızı tavsiye ederim. Kendinize uyarlayarak, zorlamadan, egzersizlerinizi yavaş yavaş arttırmanızın bir sonraki antrenmanınızda ağrısız, zevkle idman yapmanızı sağlayacağını hatırlatmakta fayda var.

 

   Hayat, tercihlerinizle elbette ki sizin hayatınız. Vücudunuz ve sağlığınızın kontrolü de hayat diliminizde yapacaklarınıza bağlı. Kendinize olan kızgınlıklarınızı bir kenara bırakıp yeniden hayata başlamak ister misiniz? Az ya da çok… önemli olan başlamak. Kendinizi zinde hissettikçe bırakmak istemeyeceksiniz. Kendi mutluluğunuzu yaratıp, sağlıkla ilerlemek sizin elinizde.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın