2013 Tour de France Dopingsiz Çıktı

22/08/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping

 

Fransa Bisiklet Turu’nun doping skandalları ile geçen her yeni sezon mücadelesinden sonra bu yıl doping pozitif sonucu alınmadan TUR temiz tamamlandı. UCI Anti-Doping Vakfı tarafından Salı günü yapılan açıklama ile bu sezon sıfır doping sonucu resmen açıklandı. Ancak, şu an ki teknolojiler kullanılarak ulaşılan, tüm yarışın temiz olduğu açıklamalarının da geçici olduğunu belirtmekte fayda var. 2013 numunelerinin şu an ki teknolojide elde edilen doping negatif sonuçları, önümüzdeki yıllarda ileri teknoloji ile pozitif bulgu görebileceği de kuşkusuz bisiklet sporunun kaotik sürecinde bir çok kez yaşandı.

 

Açıklamalar sonrası benzer yorum, CADF direktörü Francesca Rossi’den de geldi. Nasıl ki, Fransa Bisiklet Turu süresince açıklanması beklenen, ancak daha sonra Fransa Bisiklet Turu bitiminden 3 gün sonra açıklanacağı belirtilen senato açıklamalarında yaşanmıştı. Tur bitiminden 3 gün sonra açıklanan senato kararında; 1998 Fransa Bisiklet Turu’nda o zamanın teknolojisi ile doping pozitif vermeyen numunelerin, şimdiki teknoloji ile incelenmesiyle doping pozitif bulgular ve sporcu isimleri paylaşılmıştı.

 

 

Bu yıl, Fransa Bisiklet Turu’nda 443’ü kan örneği, 179’u idrar olmak üzere toplam 622 numune alındı. Geçtiğimiz yıl, 566 numune alınmıştı ki bu yıl 56 numune fazla alınmasına rağmen sonucun, 3 haftalık temiz yarışı göstermesi memnuniyet verici. Tur sırasında alınan numunelerden 198’i, yarışan spocuların biyolojik pasaportlarına işlenmek üzere, 18’i büyüme hormonu kontrolü gereği hormon testleri için, 2’si kan transfüzyonu, 22’si ise ESA (eritropoez-uyarıcı madde) tespiti için kullanılmış. İdrar numunlerindeki dağılım; 14 standart testin uygulandığı numunelerde, 113 EPO testi, 15 IRMS steroid testleri ve 37 özel analizlerde kullanılmış. Özel analizler içerisinde insülin ve desmopressin (maskeleme maddesi) testleri içeriyor.

 

UCI
göre, numuneler
WADA akredite laboratuarlar; Châtenay-Malabry (Fransa), Lozan (İsviçre)
ve Köln (Almanya)  tarafından analiz
edildi.
CADF ile birlikte, UCI ve AFLD gelecekte de olası geriye dönük test için alınan numuneleri tutmayı kabul etmişti. UCI Başkanı Pat McQuiad’ın Eylül seçimlerindeki rakibi
Brian Cookson ise seçilirse, ayrı ve bağımsız bir yapı kurarak, denetimi sproun resmi yönetimlerinden ayrılmasını sağlayacak. McQuaid, her ne kadar CADF’ın ayrı olduğunu belirtse de, Cookson’a göre Pat McQuaid ve Rossi’nin ofisi ile aynı binayı kullanan birimin koridorları paylaştığına değiniyor.

 

Tur’da sıfır dopingin Aigle, İsviçre Dünya Bisiklet Merkezi’nde basın açıklaması için Pat McQuaid ve Rossi bir araya geldi. Açıklama ve toplantıya yön verme çizelgesinde UCI başkanı McQuaid’ın CADF başkanı gibi hareket etmesi, Cookson’un tespitlerindeki can alıcı yönlendirmeleri hatırlatıyor.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın